Wrocław ujednolica zasady lokalizowania automatów przesyłkowych.

22 godzin temu
Zdjęcie: automaty paczkowe wroclaw


Automaty paczkowe nie wymagają pozwolenia na budowę ani choćby zgłoszenia, przez co stają się widocznym elementem miejskiego krajobrazu. Aby uniknąć stawiania ich w losowych miejscach na terenach należących do Miasta, wrocławscy urzędnicy stworzyli jednolite zasady lokalizowania automatów, dotyczące wszystkich operatorów.

Od 2021 roku udanie pracowaliśmy z największym operatorem tych urządzeń w Polsce i określiliśmy dobre praktyki ich lokalizowania. Teraz poszliśmy krok dalej: mamy jednolite zasady dotyczące wszystkich operatorów – wyjaśnia Biuro Prasowe UMW.

Najważniejsze z zasad brzmią następująco:

  • Automaty powinny być lokowane w podwórkach lub innych miejscach nieeksponowanych. Dopuszczalne jest też ustawianie przy murach, ogrodzeniach itp.
  • Urządzenia nie będą zasłaniały bram wjazdowych, numeracji budynków mieszkalnych.
  • Automaty nie powinny być dostawiane do obiektów zabytkowych ani wbudowywane w taki obiekt. Nie mogą również stać na osiach widokowych w objętych ochroną historycznych układach urbanistycznych.
  • Bryły automatów powinny być dopasowane wymiarami/scalone wymiarami z przylegającymi ścianami budynków.
  • Nawierzchnia utwardzona przy automacie powinna być kontynuacją dotychczasowego ciągu komunikacyjnego (podobna faktura, użyty materiał itp.). Nie może stwarzać utrudnień dla osób niepełnosprawnych.
  • Nie należy lokować urządzeń przodem do bliskiego budynku mieszkalnego (minimalizacja zanieczyszczenia światłem) oraz w sposób narażający okolicznych mieszkańców na hałas (głośne zamykanie drzwiczek).
  • Automaty nie powinny być ustawiane blisko siebie ani w postaci kilku sąsiadujących ze sobą modułów.

Co więcej, tam, gdzie to możliwie, powinno się wprowadzać zazielenianie urządzeń pnączami.

Wytyczne zostały ustalone we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (choć i tak każdy wniosek dla automatu na obszarze objętym ochroną konserwatorską będzie jeszcze konsultowany z DWKZ) – dodaje Biuro Prasowe UMW.

Szczegółowe wytyczne można sprawdzić klikając w LINK.

Foto: Miejsca we Wrocławiu

Idź do oryginalnego materiału