Wspólnota ARKA w Opolu marzy o własnym domu
ARKA nazywana jest czasem po francusku L’Arche. Nieprzypadkowo założycielem takich wspólnot był w latach 60., właśnie we Francji, Jean Vanier. Zamieszkał z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. Z czasem wspólnoty się rozrastały, tworząc ruch Wiara i Światło. w tej chwili domy ARKI działają w 150 krajach świata. W Polsce działa siedem domów – w Śledziejowicach k. Wieliczki oraz we Wrocławiu i w Poznaniu (po dwa), w Warszawie i w Gdyni.
– Wspólnota ARKA w Opolu marzy, by i u nas taki dom stanął – mówi Justyna Nagel. – Przyjaźnimy się z osobami niepełnosprawnymi od kilkunastu lat. Kilka lat temu skrzyknęliśmy się, by marzenie o domu w Opolu zrealizować. Regularnie w naszych spotkaniach warsztatowych uczestniczy 12 osób niepełnosprawnych. Plus wolontariusze i zespół roboczy. Razem jest nas około 40 osób. Do tego dochodzą rodzice osób niepełnosprawnych.
– Budowa niewielkiego domu, w którym zamieszkałoby od sześciu do ośmiu osób z niepełnosprawnością, a także ich asystenci, to główny cel, jaki stawia sobie Wspólnota ARKA w Opolu – dodaje pani Justyna. – Pomagałaby duża grupa przyjaciół. Na dzień dzisiejszy największą naszą potrzebą jest działka. Nie stać nas, by ją kupić po cenie rynkowej. Szukamy osób gotowych działkę ofiarować lub oddać w użytkowanie. Wspólnota ARKA w Opolu od kilku lat współpracuje z Politechniką Opolską. Jej studenci odwiedzili istniejące już domy i przygotowali kilka projektów dla opolskiego domu wspólnoty.
Marzą o samodzielności i kontakcie z bliskimi
Jest szansa, iż pieniądze na wybudowanie domu uda się pozyskać z rządowego programu wspomaganego mieszkalnictwa. Najpilniej miejsca w domu potrzebują osoby, które już nie mogą mieszkać z rodzicami czy dziadkami. Grozi im, iż trafią do DPS-u oddalonego np. 60 km od Opola. I będą oderwani od środowiska, z którym są zżyci, od przyjaciół itd. jeżeli uda się zbudować dom w Opolu, będą mogli zostać blisko miejsca, gdzie się wychowywali i uczyli samodzielności.
– Niepełnosprawni – jak każdy dorosły człowiek – marzą o samodzielności. O życiu blisko rodziców, w kontakcie z nimi, ale nie z rodzicami. Na własny rachunek. W w realizacji tego marzenia też chcemy im pomóc – podsumowuje pani Nagel.
Od października Wspólnota ARKA w Opolu we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora i pod opieką reżyserską aktorki, pani Barbary Lach, przygotowuje jasełka aktorskie i lalkowe. Będzie można je zobaczyć w niedzielę, 15 stycznia o 16.00 w kościele św. Karola Boromeusza na opolskich „Chabrach”. W galerii prezentujemy zdjęcia z próby.
W lutym ARKA planuje zorganizowanie w Opolu debaty na temat potrzeb osób niepełnosprawnych. Jej tytuł to „Miejsce osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej”. Udział w niej potwierdziła Anna Dymna.