„Współpraca interdyscyplinarna środowisk sportowych” daje efekty

opowiecie.info 1 tydzień temu

Blisko 3 mln złotych na rozwój opolskiego sportu przekazał dziś wicemarszałek Zbigniew Kubalańca trzem organizacjom: Wojewódzkiemu Zrzeszeniu Ludowe Zespoły Sportowe, Akademickiemu Związkowi Sportowemu Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej oraz Szkolnemu Związkowi Sportowemu „Opolskie”.

Budowanie kadr sportowych to proces, zaczynający się już we wczesnym wieku szkolnym. Inwestycja w sport przynosi efekty. Widać to po medalach i pozycji opolskich sportowców na arenie krajowej. A pozycja ta – jak twierdzi Kubalańca – jest adekwatna do wielkości naszego województwa.

Pływacy z Opolszczyzny, o których wspomniał marszałek zdobyli na Zimowych Mistrzostwach Polski w grudniu 2024 r. 22 medale – 6 złotych, 12 srebrnych i 4 brązowe. Najwięcej krążków wywalczyli zawodnicy klubu AZS KU Politechnika Opolska. Opolscy medaliści zimowych mistrzostw Polski to: Dominika Trentkiewicz – 3 medale, Dawid Wiekiera – 3 medale, Szymon Mróz – 4 medale, sztafeta 4×50 mix drużyna AZS KU PO (Zuzanna Chłąd, Julia Jaśniecka, Maksymilian Topolnicki, Szymon Mróz), Hanna Rugała – 2 medale, Izabela Gaca – 3 medale, Jędrzej Stelmach i Lena Kużaj.

Oprócz pływaków marszałek spotkał się także w ubiegłym tygodniu z koszykarzami, którzy w ubiegłorocznym turnieju Dywizji B Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Radomiu reprezentacja dziewcząt naszego województwa osiągnęła historyczny, bo pierwszy w dotychczasowych występach awans do Dywizji A OOM, wygrywając z Lubuskim 47:42. Zbigniew Kubalańca gratulował także reprezentacji chłopców w turnieju Dywizji B OOM, jaki odbył się w Łańcucie w listopadzie ubiegłego roku. Po zaciętych bojach z Łódzkim, Warmińsko-Mazurskim, Śląskim i zwycięstwie z Małopolskim (61:58) Opolanie uzyskali 7 miejsce w tym turnieju. Na co dzień kadrowicze reprezentują barwy MKS Strzelce Op., UKS MOS Opole, MKS Otmuchów, KS Basket Nysa i MKS Smyk Prudnik.

Najwięcej, aż 2 mln 250 tysięcy trafiło dzisiaj do Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, które przeznaczy dotację w dwóch obszarach. Pierwszy to Opolskie Biuro Sportu, czyli m.in. szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo (Kadra Marszałkowska, Kadra Wojewódzka Juniorów i Młodzieżowców, Juniorów Młodszych oraz Młodzików), obsługa kadry trenerskiej, udział i organizacja zawodów w tym MP,OOM,MMM. WZ LZS stawia także na sport wiejski. To m.in. organizacja imprez masowych na terenach wiejskich w województwie opolskim w tym imprez o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim, wyjazdy zawodników klubów LKS i LZS Opolszczyzny na zawody ogólnopolskie środowisk sportowych LZS. – W tym zakresie organizujemy zawody sportowe od przedszkolaka do emeryta, nie zapominając o sporcie osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnił Gerard Halama, przewodniczący WZ LZS w Opolu.

480 tysięcy złotych to kwota dotacji, która otrzymał Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej realizujący zadania w zakresie sportu akademickiego – 480 tys. zł. Związek przeznaczy je m.in. udział w zawodach mistrzowskich i kontrolnych, organizację zawodów rangi wojewódzkiej, makroregionalnej i ogólnopolskiej Opolska Superliga Akademicka, Akademickie Mistrzostwa Polski, organizację procesu treningowego i zapewnienie możliwości uczestniczenia w systematycznych zajęciach sportowych i sportowo – rekreacyjnych oraz podnoszenie kwalifikacji kadr trenerskich, instruktorskich i sędziowskich.

Z kolei Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” za 220 tys. zł zrealizuje zadania w zakresie sportu szkolnego wszystkich szkół województwa opolskiego, w tym półfinały i finały Mistrzostw Województwa w 14-stu dyscyplinach sportowych z udziałem ok 10 000 dzieci.

Fot. melonik

Idź do oryginalnego materiału