W minionym roku pożegnaliśmy wiele osób, które poprzez swoją pracę i przykład życia wywarły wpływ na lokalną społeczność. Byli wśród nich ludzie kultury, nauki, pedagodzy, kapłani, siostry zakonne, przedsiębiorcy, działacze społeczni i samorządowcy.
5 listopada 2023 roku zmarła Bernadeta Saska – wieloletnia członkini zespołu „Przyszowianie” z Przyszowej. Członkowie zespołu napisali wówczas na profilu facebookowym: „Benia była w zespole od pierwszej próby. Przez długie lata tańczyła i śpiewała w naszym zespole wraz z mężem. Swoją miłość do tradycji i folkloru przekazywała także dzieciom. Była posiadaczką niezwykle pięknego i barwnego głosu. Swoim śpiewem i czystą gwarą, zachwycała jury podczas konkursów. Jej charyzma urzekała całą publiczność. Wielokrotnie odgrywała podczas występów rolę gospodyni. Dla nas była przede wszystkim wspaniałą osobą o dobrym sercu. Zarażała uśmiechem, nigdy nie zostawiała nikogo w potrzebie. Była naszą przyjaciółką, a dla młodszych pokoleń zespołu nieocenionym wzorem”.
Również w listopadzie ubiegłego roku Urząd Gminy Limanowa poinformował, iż w wieku 74 lat zmarła Elżbieta Jurgielewicz. W latach 1989-2002 pełniła ona funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Młynnem.
Społeczność Nowego Rybia i całej gminy Limanowa pożegnała także Józefa Opacha, który odszedł w wieku 64 lat. W latach 1981-2006 pełnił funkcję sołtysa Nowego Rybia. Był również zasłużonym strażakiem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
11 listopada ubiegłego roku w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. s. Janiny Zygmunt RM, która pełniła funkcje radnej generalnej, przełożonej wielu domów zakonnych, matki prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, a także postulatorki procesu kanonizacyjnego św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Śp. s. Janina Zygmunt mieszkała w domu zakonnym przy ul. Leśnej w Mszanie Dolnej. „S. Janina obdarowana przez Pana Boga nieprzeciętną inteligencją, wielką intuicją, a nade wszystko dobrocią serca, z wielką pokorą współpracując z łaską Bożą korzystała z tych darów dla dobra zgromadzenia i tych, których na drodze swojego życia spotykała. Oddając się Panu Bogu poprzez śluby zakonne, z wielką odpowiedzialnością podchodziła do powierzanych jej obowiązków. S. Janina Zygmunt, pełniąc obowiązek przełożonej prowincjalnej w latach 1997-2003, wraz z s. Grażyną Kulą – ekonomką prowincjalną, budowała i wyposażyła dom przy ul. Św. Maksymiliana, w którym w dniu 30.08.2003 r. zostało otwarte Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W Mszanie Dolnej także s. Janina Zygmunt przyczyniła się do przyspieszenia powstania drugiej parafii i budowy kościoła Miłosierdzia Bożego” – s. Janinę wspominała s. Maria Rokosz.
Rok temu w wieku 36 lat zmarł Krzysztof Joniec – zasłużony druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce Małej, założyciel Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. „Nie tylko wykonywał swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, ale także był wzorem dla nas wszystkich. Jego poświęcenie dla dobra innych nie znało granic, a determinacja w dążeniu do celu i odwaga budziły wśród nas wszystkich podziw . Krzysiek był osobą o pogodnym usposobieniu z dużym humorem. Nikomu nie odmówił jakiejkolwiek pomocy” – mówił Łukasz Michura, Komendant Gminny ZOSPRP w Laskowej.
17 listopada 2023 roku w wieku 93 lat zmarła Krystyna Wójcik – wieloletnia wychowawczyni i kierowniczka świetlicy w Szkole Podstawowej w Dobrej. „Śp. Krystyna Wójcik w dobrzańskiej szkole pracowała w latach 1966 – 1991. Oprócz zajęć wychowawczych przez wiele lat prowadziła z uczniami szkolny ogródek. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność kulturalną, m. in. poprzez w chór „Lirnik”. Chętnie występowała również w latach 90. XX w. w jasełkach w kościele i przy ośrodku kultury” – czytamy we wspomnieniu na stronie „Historia Dobrej”.
7 grudnia zmarł Mieczysław Magierski z Mszany Dolnej. Był jednym z pierwszych działaczy „Solidarności” w Mszanie Dolnej, organizował komitet wyborczy podczas pierwszych częściowo wolnych wyborów w roku 1989. W kolejnych wyborach samorządowych był założycielem i pełnomocnikiem komitetu wyborców „Razem w przyszłość”. W latach 2014 i 2018 był organizatorem i pełnomocnikiem Komitetu „Odpowiedzialny Samorząd”. W kadencji 2014 – 2018 roku pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Mieczysław Magierski miał 66 lat.
14 grudnia w Krakowie zmarła s. Czesława Pituch ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego á Paulo. W marcu 1969 roku przybyła do Limanowej, gdzie pełniła posługę w parafii Matki Boskiej Bolesnej do października 2012 roku. Przez wiele troszczyła się o szaty liturgiczne w limanowskiej bazylice oraz zajmowała się wystrojem kościoła. Pracowała także jako katechetka. Ostanie lata spędziła w Krakowie w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego á Paulo. W 2012 roku siostra Czesława została odznaczona Medalem i tytułem „Za Zasługi dla Miasta Limanowa” nadanym przez Radę Miasta Limanowa.
Społeczność Zalesia pożegnała zmarłego 29 grudnia Zbigniewa Wierzyckiego. Społecznik i wieloletni sołtys zmarł w wieku 67 lat. „Odszedł od nas wspaniały człowiek, społecznik, zawsze uczynny, otwarty, gotowy nieść pomoc zawsze gdy była potrzebna. Dziękuję w imieniu samorządu gminy Kamienica za lata współpracy, wymiany doświadczeń i zawsze merytorycznej dyskusji o sprawach Zalesia i gminy” – napisał Hilary Majewski, przewodniczący Rady Gminy Kamienica.
Koniec grudnia przyniósł również smutne wieści do Szkoły Podstawowej nr 2 w Limanowej. W wieku 38 lat odeszła Sylwia Kłap – nauczycielka informatyki i techniki. Była ceniona za serdeczność i profesjonalizm.
W styczniu zespół „Przyszowianie” pożegnał kolejnego wieloletniego członka – Jana Stanka. „Jan był naszym przyjacielem, artystyczną duszą, dla którego muzyka i folklor były integralną częścią życia. Zawsze uśmiechnięty, pogodny zjednywał sobie zarówno starszych, jak i młodszych członków zespołu. Jego charyzma, którą odznaczał się podczas gry na basach, urzekała nie tylko publiczność, ale także jury podczas konkursów i przeglądów. I chociaż przez ostatnie lata nie mógł brać czynnego udziału w życiu zespołu, my wciąż czuliśmy jego wsparcie i traktowaliśmy Janka jak część rodziny. W niebie potrzebowano człowieka, który zagra przed Bogiem lachowskie melodie, a my wierzymy, iż jeszcze kiedyś, spotkamy się razem – tam na Górze, by wspólnie koncertować przed Aniołami” – napisali w mediach społecznościowych „Przyszowianie”.
Rodzina, przyjaciele, pracownicy „Meblometu”, przedstawiciele Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej pożegnali Piotra Strusia. Śp. Piotr Struś wstąpił do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 1984 roku. Jako ratownik przez wiele lat był członkiem Sekcji Operacyjnej Niedźwiedź. Za zasługi w ratownictwie górskim został uhonorowany Srebrną i Złotą Odznaką GOPR oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Zawsze niósł pomoc drugiemu człowiekowi. Działał także w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej. Był członkiem wspierającym tej jednostki.
W styczniu zmarł również Stanisław Ptaszek z Pasierbca. Znany w środowisku społecznik i miłośnik kultury miał 94 lata. Był gawędziarzem, pisarzem, człowiekiem zasłużonym dla kultury, współinicjatorem wielu przedsięwzięć służących rozwojowi wsi Pasierbiec, a przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem. Jego opowieści, a także historii można było słuchać godzinami.
18 odszedł ks. kanonik Józef Maciążka. W przeszłości był proboszczem parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej. Posługę kapłańską w tej miejscowości pełnił przez 14 lat. Proboszczem był od 2001 do 2015 roku. Dzięki jego staraniom i wytrwałej pracy oraz wzorowej relacji z parafianami wymalowano wnętrze kościoła i wyremontowano organy oraz wszystkie ołtarze, wymieniono posadzkę, a także odnowiono fasadę świątyni. Parafia wzbogaciła się o przestronny, duży parking. Na cmentarzu parafialnym wykonano grobowiec dla księży, a nad nim ołtarz polowy. W tym czasie udało się również zmienić pokrycie na dachu plebanii, postawić budynek gospodarczy, garaże i salkę nad nimi. Wokół kaplicy na Zagródcu postawiono ogrodzenie i a w jej wnętrzu położono nową posadzkę. Dbał o sprawy urzędowe, regulując kwestie własności dot. mienia powierzonej mu wspólnoty. W dokumentach parafialnych zostawił przejrzysty porządek. Czynił dobro z potrzeby serca. Nie lubił rozgłosu, pomagał po cichu. Widział potrzebujących i w ich wsparcie zaangażował całą wspólnotę wprowadzając bratnią pomoc świąteczną. Jego dobre serce i szczodrość poznali kasinczanie podczas wielkiej powodzi, która dotknęła tę miejscowość w 2014 roku. W 2008 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i charytatywną. W 2016 odebrał pierwszy stopień oficerski, podporucznika rezerwy, za swój przymusowy pobyt w wojsku. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie „Za Zasługi dla Gminy Mszana Dolna”. Od 2017 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów w Makowie Podhalańskim.
Również parafia w Tymbarku pożegnała cenionego kapłana. 16 lutego zmarł ks. prałat Edward Nylec, który w latach 2003 – 2016 pełnił funkcję proboszcza oraz dziekana dekanatu tymbarskiego. Po przejściu na emeryturę pozostał w Tymbarku. Ks. Edward Nylec święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1971 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Kapłaństwo ks. Edwarda rozpoczęło się w parafii Olszyny koło Jasła. Następnie był wikariuszem w Lisiej Górze (1974 – 1978) i w Mielcu – w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1982 roku został dyrektorem administracyjny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 1990 roku zostało mu przydzielone probostwo w parafii Straszęcin. W latach 1998 – 2016 pełnił też funkcje dekanalne. Był notariuszem dekanalnym, duszpasterzem małżeństw i rodzin w dekanacie Dębica – Zachód (1998 – 2003) oraz dziekanem dekanatu Tymbark (2003 – 2016). W 2009 roku otrzymał tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Do Tymbarku jako proboszcz przybył w 2003 roku . W czerwcu 2021 roku Ojciec Święty Franciszek obdarzył ks. prałata Edwarda Nylca godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
19 lutego w wieku 52 lat zmarł Andrzej Śmierciak – wieloletni pracownik Komendy Powiatowej Policji w Limanowej i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. „Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi i przyjaciela, Andrzeja Śmierciaka. Jego śmierć jest dla nas ogromną stratą. Odchodząc tak wcześnie, pozostawił pogrążoną w smutku rodzinę. Andrzej Śmierciak był pracownikiem Korpusu Służby Cywilnej. W Komendzie Powiatowej Policji w Limanowej pracował 28 lat głównie w Zespole Łączności i Informatyki. Był człowiekiem o wielkim sercu. Zawsze przyjazny, pomocny i otwarty dla ludzi. Dał się wszystkim poznać, jako sumienny pracownik i dobry kolega. Jego śmierć jest ogromnym ciosem dla najbliższych oraz wszystkich tych, którzy Go znali i cenili” – napisała w komunikacie Komenda Powiatowa Policji w Limanowej. „Andrzej był niezwykłą osobą, która przez wiele lat swojej działalności zrobiła wiele dobra dla świata rekonstrukcji historycznej. Był prawdziwym, kochającym całym sobą pasję, jaką jest rekonstrukcja historyczna. Stanowiła dla niego niemal całe życie. Posiadał ogromną wiedzę i zgromadził kolekcję artefaktów z okresu I i II wojny światowej. Zawsze doradził i okazywał wsparcie” – tak stratę wyrazili koledzy z grupy rekonstrukcyjnej 1. PSP AK.
W Mszanie Dolnej w lutym pożegnano prof. Stefana Topę. Wybitny matematyk spoczął na cmentarzu parafialnym w rodzinnej miejscowości. Śp. prof. Stefan Topa był specjalistą w zakresie geometrii różniczkowej i równań funkcyjnych, popularyzatorem nauki i podróżnikiem. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Krakowskiej oraz na Uniwersytecie Orańskim w Algierii. We wrześniu 1954 roku jako student został asystentem prof. Stanisława Gołąba w Katedrze Matematyki. W latach 1989-2003 prof. Stefan Topa był zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1990 roku został kierownikiem Zakładu Równań Różniczkowych w Instytucie Matematyki AGH, a po reorganizacji w 1993 roku – kierownikiem Zakład Metod Analitycznych i Geometrycznych. Funkcję tę sprawował do 1996 roku. Zmarł w wieku 92 lat.
W Limanowej ze smutkiem przyjęto wiadomość o śmierci Honorowego Obywatela Miasta Limanowa – ks. prałata Ryszarda Stasika – wieloletniego proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej. Kapłan miał 79 lat. Ks. prałat Ryszard Stasik urodził się 28 października 1944 roku Jaszczurowej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w 25 maja 1969 roku w Tarnowie. W latach 1972 – 1983 pracował w parafii Limanowa – Sowliny, pomagając proboszczowi w budowaniu świątyni i inicjując parafialne grupy młodzieżowe. Był katechetą w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych, Liceum Medycznym oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Limanowej, a także w Szkole Podstawowej nr 4 w Limanowej. Od lutego 1983 roku był proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej. Pełnił funkcję dziekana dekanatu Ujanowice, dekanalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców w dekanacie Ujanowice, członka Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej oraz dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Grybów. Urząd sprawował do 2011 roku. W latach 80. odremontował wraz z parafianami w tej miejscowości zabytkowy kościół parafialny, zaliczony do zabytków kl. II. Z jego inicjatywy powstał okazały Dom Parafialny, będący ośrodkiem kulturalnorozrywkowym dla młodzieży oraz miejscem aktywności wielu organizacji społecznych. W roku 1980 otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1988 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 1995 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Odznaczony został srebrnym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” oraz odznaką „Za Zasługi dla Miasta Limanowa” w 2002 roku. 29 maja 2009 roku Rada Miasta Limanowa nadała ks. prałatowi Ryszardowi Stasikowi tytuł Honorowy Obywatel Miasta Limanowa. W ostatnich latach przebywał w charakterze rezydenta w parafii w Grybowie, gdzie pomagał w posłudze.
7 marca w wieku 73 lat zmarł Kazimierz Wojtas znany na Ziemi Limanowskiej przedsiębiorca, działacz społeczny i ratownik GOPR. Kazimierz Wojtas urodził się 2 stycznia 1951 roku w Limanowej. Pracował jako nauczyciel zawodu w ówczesnym Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Limanowej (obecnie ZSTiO im. Jana Pawła II w Limanowej). W 1987 roku założył swoją prywatną działalność, którą początkowo były usługi ślusarskie, które po latach przekształciły się w dobrze prosperującą firmę, która dzisiaj nosi nazwę „Ekopromet” i wysyła swoje produkty do wielu państw w Europie oraz na świecie. Kazimierz Wojtas od wielu lat był członkiem i ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR, a także instruktorem narciarskim. Przez wiele lat należał do Cechu Rzemiosł Różnych w Limanowej, długo pełniąc w nim funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Od 1988 roku nieprzerwanie kierował Komisją Egzaminacyjną Czeladniczo – Mistrzowską przy Izbie Rzemieślniczej. Był także członkiem OSP Limanowa. W latach 1998 – 2002 pełnił mandat w Radzie Miasta Limanowa. Dziełem jego życia, jak sam podkreślał, była budowa konstrukcji stalowej Jubileuszowego Krzyża na Miejskiej (Chłopskiej) Górze w Limanowej, którą wykonał w latach 1998 – 1999. Oprócz samej konstrukcji wykonał także inne prace przy tym monumencie, między innymi barierki na schodach i tarasie widokowym oraz ławki. Kazimierz Wojtas jest także autorem krzyża stalowego w Bałażówce oraz krzyża na górze Paproć. Kazimierz Wojtas zrealizował również wiele prac remontowych przy obiektach sakralnych, między innymi w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (renowacja krzyży z wieży bazyliki i dachów, odtworzenie dawnymi metodami sprzed ponad 100 lat wskazówki do zegara wieżowego). Wykonywał też prace w kościele pod wezwaniem św. Stanisław Kostki w Limanowej – Sowlinach. Stworzył elementy konstrukcyjne wykorzystane przy budowie kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Mordarce. Kazimierz Wojtas sponsorował wiele uroczystości oraz wydarzeń kulturalnych i turystycznych, a także zawodów sportowych w Limanowej i na Ziemi Limanowskiej. Za swoje zasługi został odznaczony między innymi najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym, czyli „Szablą Kilińskiego” oraz innymi odznakami honorowymi rzemiosła. W czerwcu 2021 roku otrzymał medal „Za zasługi dla Miasta Limanowa” nadany mu przez Radę Miasta Limanowa 29 grudnia 2020 roku.
28 marca w wieku 91 lat życia, w 68. roku kapłaństwa zmarł ks. prałat Józef Leśniak – rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie, emerytowany proboszcz parafii w Tymbarku. Ks. prałat Józef Leśniak urodził się 12 lutego 1933 roku w Przyszowej. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 czerwca 1956 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Bruśnik (od 18 listopada 1956 roku), Łużna (od 12 lipca 1959 roku), Łysa Góra (od 1 sierpnia 1962 roku), Stary Wiśnicz (od 1 grudnia 1962 roku), Wojnicz (od 1 sierpnia 1963 roku), Pilzno – św. Jana Chrzciciela (od 24 czerwca 1967). Z dniem 21 czerwca 1968 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii Delastowice, zaś z dniem 3 czerwca 1987 roku na urząd proboszcza parafii Tymbark, który pełnił aż do 22 sierpnia 2003 roku, po czym pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Z dniem 1 października 2019 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił funkcję dziekana dekanatu Tymbark (1992-2003), notariusza w tymże dekanacie (1988-1992). W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1969 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1980 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 1995 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Tarnowskiej Kapituły Katedralnej, zaś w 2002 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej pożegnała Adama Lipińskiego, który zmarł 30 kwietnia. Przez 35 lat pracował w parafii, a w tym roku został odznaczony Złotym Medalem św. Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Śp. Adam Lipiński był ceniony w środowisku lokalnym za pełne zaangażowanie w pracę na rzecz wspólnoty parafialnej, a w szczególności dbałość o wystrój kościoła. W tym roku przeszedł na emeryturę.
W lipcu zmarł Bronisław Bajołek z Mszany Dolnej, ceniony nauczyciel matematyki i wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wspomnienie o pedagogu opublikowano na facebookowym profilu marki lokalnej „Zagórzańskie Dziedziny”: Bronisław Bajołek (1947-2024). Żył i mieszkał w mieście Mszana Dolna. To właśnie ta beskidzka miejscowość była mu bardzo bliska przez wzgląd na rodzinę, a także pracę zawodową, której z zamiłowania poświęcił swoje serce. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał tytuł magistra. W 1969 roku został zatrudniony w ówczesnym Technikum Ogrodniczym w Mszanie Dolnej. Nauczał matematyki, a jego ogromna chęć do edukowania młodych ludzi i pomagania im w szkole dodawała mu energii w pracy i była znana wszystkim wokół. Dzięki niegasnącemu zapałowi pedagogicznemu przygotował wielu uczniów do dalszego kształcenia. Niósł kaganek oświaty w różnych placówkach. Był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej, a także nauczycielem matematyki w szkole w Rabce, w Państwowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej. Swój zawód traktował jako misję i starannie go wykonywał. W kształceniu wspierał nie tylko młodzież, ale i tych, którzy tej pomocy potrzebowali. Był nauczycielem z prawdziwym powołaniem.
W lipcu społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej pożegnała Janinę Filipiak, która z oddaniem pracowała na rzecz młodzieży jako pedagog, nauczyciel i wychowawca.
W sierpniu w wieku 87 lat odszedł ks. prałat Władysław Gil. Kapłan pochodził z Olszówki, a przez 36 lat był proboszczem parafii pw. św. Barbary w Trzebini-Wodnej Krystynowie. Tam też pozostał na emeryturze. Wcześniej pracował w Osieku, Zakopanem, Węgierskiej Górce, Wieliczce.
30 sierpnia w Łącku zmarła Maria Urbaniec (z domu Sobolewska) – sanitariuszka Armii Krajowej i członkini Wojskowej Służby Kobiet. Śp. Maria Urbaniec urodziła się 10 września 1927 roku. W czasie okupacji niemieckiej wraz z matką, Heleną Sobolewską, była zaangażowana w działalność placówki Polskiej Organizacji Zbrojnej „Racławice” o krypt. „Sobel” na terenie Łącka, a następnie pełniła funkcję sanitariuszki w oddziale partyzanckim Armii Krajowej ppor. Jana Tokarczyka „Bacy”. Należała do łąckiej komórki Wojskowej Służby Kobiet. Wzięła udział w akcji „Burza”, zabezpieczając jako sanitariuszka m.in. zasadzkę oddziału partyzanckiego AK „Wilk” na oddział niemieckiej żandarmerii w Kamienicy. Po wojnie została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i awansowana na stopień podporucznika.
27 września zmarł Marian Wąchała – społecznik, samorządowiec i działacz OSP w Kamienicy. „Samorząd Gminy Kamienica ze smutkiem żegna Radnego Gminy Kamienica kadencji 2018 – 2024, społecznika, któremu zawsze na sercu leżało dobro gminy i jej mieszkańców. Zapamiętamy śp. Mariana Wąchałę jako dobrego człowieka – oddanego ludzkim sprawom na wielu płaszczyznach swojej działalności – napisano w komunikacie Urzędu Gminy. Druhowie OSP również opublikowali na swoim profilu informację: „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego druha śp. Mariana Wąchały, człowieka niezwykle oddanego i zaangażowanego w życie kamienickiej straży pożarnej. W czasie swojej służby sprawował następujące funkcje w naszej OSP: zastępca naczelnika OSP (1985 – 1994) i 1996 – 2001), naczelnik OSP (1995), prezes OSP (2001 – 2021), członek zarządu OSP (2021 – 2024). Za swoją służbę wielokrotnie odznaczany: za odwagę i ofiarność, Medalami za „Zasługi dla Pożarnictwa”, Złotym Znakiem Związku.
W wieku 79 lat w Limanowej zmarł ppłk Stanisław Musiał.
W ostatnich dniach druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Limanowej pożegnali druhnę Marię Włodarczyk. Maria Włodarczyk wstąpiła do jednostki w 1980 roku, przez lata wnosiła nieoceniony wkład we wspólnotę strażacką. Jej zaangażowanie i gotowość do służby stały się dla nas przykładem oddania i prawdziwej troski o innych. Pozostawiła po sobie wartości, które na zawsze będą stanowić część naszej pamięci.
Odszedł także druh Zdzisław Twaróg. Koledzy z jednostki OSP Limanowa opublikowali okolicznościowy post: „Śp. druh Zdzisław Twaróg, który wstąpił w nasze szeregi w 1989 roku, stał się dla nas symbolem tego, czym naprawdę jest strażacka służba. Choć lata nie pozwalały mu już na udział w akcjach, jego obecność była stała, nieodłączna – zawsze gotów do wsparcia i pełen dumy w chwilach, gdy reprezentował nas w poczcie sztandarowym. Był dla nas prawdziwym wsparciem, przypominającym, iż służba strażacka to coś więcej niż wyjazdy i akcje – to oddanie, gotowość do działania i pewność, iż w najważniejszych chwilach można na niego liczyć.
fot. zespół „Przyszowianie”, Urząd Gminy Limanowa, OSP Kamionka Mała, Karol Wojtas, Szkoła Podstawowa nr 2 w Limanowej, Grupa Podhalańska GOPR, GBP w Starej Wsi, Urząd Gminy Mszana Dolna, parafia pw. Narodzenia NMP w Tymbarku, SRH 1. PSP AK, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej, OSP Limanowa