Informatyka i budownictwo – to branże dominujące w zgłoszeniach do Konkursu NOVATOR 2022, zorganizowanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w Kielcach. Nie zabrakło także projektów związanych z chemią, energetyką i przemysłem metalowym oraz bazujących na druku 3D. W środę (24 maja) grono zdobywców nagrody gospodarczej NOVATOR powiększyło się o siedmiu laureatów. Uroczysta gala odbyła się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
– Celem konkursu, zainicjowanego w 2006 roku, jest propagowanie innowacyjności w gospodarce, promocja firm, które mają największe osiągnięcia w dziedzinie wprowadzania innowacji oraz kształtowania pozytywnego wizerunku gospodarki województwa świętokrzyskiego – przypomniał Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przewodniczący kapituły konkursu.
– Wpłynęło wiele ciekawych zgłoszeń, stąd też w przypadku niektórych kategorii wyłonienie przez kapitułę laureatów nie było łatwe. W edycji NOVATOR 2022 było kilkoro takich przedsiębiorców, którzy zaskoczyli potencjałem innowacyjnym przedłożonych projektów – dodał.
Wśród tegorocznych laureatów są przedsiębiorstwa z regionu świętokrzyskiego, które w minionym roku zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne w produkcji i usługach. Jednym z nich jest spółka CABIOMEDE, która stworzyła i wdrożyła technologię produkcji tworzonych na miarę ochraniaczy z włókna węglowego wykorzystywanych w sportach kontaktowych.
– Ochraniacze, które produkujemy są opracowywane na podstawie tomografii komputerowej po urazie, jeżeli chodzi o ochraniacze twarzy i twarzoczaszki lub w przypadku ochraniaczy piszczeli na podstawie skanu 3D, który zawodnik może wykonać samodzielnie używając aplikacji stworzonej do tego celu przez naszą firmę – wyjaśnił Mateusz Pawlik, prezes zarządu CABIOMEDE.
– Stosujemy specjalne certyfikowane włókno węglowe oraz żywicę przeznaczoną do kontaktu ze skórą. Technologia, jaką wykorzystujemy, prezentuje najwyższy światowy poziom. Piotr Zieliński, który używa naszych ochraniaczy zdobył z SSC Napoli mistrzostwo Włoch w piłce nożnej, a inny reprezentant Polski Przemysław Frankowski występujący we francuskim RC Lens po urazie jakiego doznał, używał naszego ochraniacza twarzy podczas meczów ligowych oraz w meczu Polska – Chile, rozegranym tuż przed Mundialem w 2022 roku – dodał.
Jak zaznaczył Piotr Czaplicki, dyrektor departamentu biotechnologii i chemii w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej – z województwa świętokrzyskiego wpływa coraz więcej zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, a Konkurs NOVATOR to przedsięwzięcie, które ma w tym ogromny udział.
W tym roku, w szesnastej edycji konkursu, statuetki przyznano w pięciu dziedzinach. Wśród laureatów są trzy przedsiębiorstwa z regionu, które zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne. Nagrodzony został przykład współpracy nauki z przemysłem. W dziedzinie „Lider innowacyjności” kapituła doceniła dorobek na polu wdrażania innowacji, a w dziedzinie „Animator gospodarki” osiągnięcia istotne dla rozwoju gospodarczego regionu. Tytuł „Młody Novator” otrzymał liczący mniej niż 30 lat autor najciekawszego rozwiązania technicznego.
Patronat nad konkursem sprawują: Prezes Urzędu Patentowego RP, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
LISTA LAUREATÓW NOVATOR 2022
Innowacyjna inwestycja:
CAMBIOMEDE Sp. z o.o.
Projekt – Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji tworzonych na miarę ochraniaczy z włókna węglowego wykorzystywanych w sportach kontaktowych.
IT CONTROL Sp. z o.o.
Projekt – Mikrosieć elektroenergetyczna na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
KGA Sp. z o.o.
Projekt – Dostawa komory klimatycznej przeznaczonej do symulacji warunków środowiskowych obejmujących zmiany temperatury i wilgotności, która współpracuje ze stanowiskiem MAST umieszczonym w Laboratorium Badań Symulacyjnych Ł-PIMOT.
Współpraca nauka – przemysł:
Zespół naukowców Politechniki Świętokrzyskiej i „DOORPOL” J. Adamski, L. Łukawski Sp. J.
Projekt – Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego dedykowanego stolarce otworowej.
Lider innowacyjności:
PODOPHARM Sp. z o.o. – firma wprowadziła innowacyjne rozwiązania na potrzeby rozwoju podologii, czyli chorobami i dolegliwościami w obrębie stóp w kraju i na świecie. Jako jedna z pierwszych firm, zajmujących się produktami podologicznymi, zwróciła uwagę na problemy stóp diabetyków. Jak pierwsza na świecie wprowadziła innowację, wykorzystującą 99,5-proc. klarowany tłuszcz z colostrum, produkując innowacyjny na skalę światową wieloskładnikowy preparat ONYGEN Krem na onycholizę czyli odwarstwianie się płytki paznokci dłoni i stóp. Wprowadziła także na rynek implant do korekcji wzrastających paznokci Podoklamra.
Animator gospodarki:
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych LEWIATAN – został uhonorowany za osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Każdego roku związek organizuje oraz współorganizuje wydarzenia, integrujące społeczność biznesową regionu oraz spotkania merytoryczne m.in. „O biznesie przy kawie”, „Świętokrzyska Debata Gospodarcza”, stwarzając przy tym platformę do nawiązywania i podtrzymywania relacji biznesowych, pozyskiwania partnerów i kontrahentów, rozpowszechniania ofert współpracy. Realizuje liczne projekty i inicjatywy, mające na celu wsparcie biznesu oraz rozwiązywanie problemów firm.
Młody Novator:
Anna Barteczko
Projekt – Uniwersalna prowadnica wiertła chirurgicznego, wykorzystywana w leczeniu złamań szyjki kości udowej u kotów.