Spośród propozycji pięciu zespołów architektonicznych to projekt Philippe’a Prosta i pracowni krajobrazowej Bruel Delmar został wybrany do realizacji przebudowy placu Zgody w Paryżu. Jego koncepcja zakłada m.in. podkreślenie walorów historycznych tego miejsca oraz przekształcenie go w bardziej zieloną i przyjazną pieszym przestrzeń.
Zwycięski projekt został wybrany przez jury złożone z ekspertów oraz przedstawicieli świata kultury i gospodarki. Decyzję ogłoszono w środę wieczorem, a mer Paryża Anne Hidalgo oficjalnie potwierdziła wynik podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w paryskim merostwie. Plac odzyska swój dawny wygląd i „historyczną tożsamość” – zapewniły władze Paryża.
Wśród głównych zaleceń dla kandydatów znalazły się: zachowanie historycznego układu i charakteru placu, dbałość o komfort odwiedzających oraz utrzymanie jego funkcji jako przestrzeni spotkań, pamięci i kultury.
Zespół Prosta zaproponował stworzenie placu-ogrodu – miejsca sprzyjającego spacerom i wypoczynkowi. Na placu ma zostać zasadzonych 131 drzew, a część nawierzchni zostanie zastąpiona trawnikami.
Ponad 66 procent powierzchni zostanie przeznaczone dla pieszych, a 2,8 z 8 hektarów zajmą tereny zielone. Ruch samochodowy zostanie ograniczony do zachodniej części, a wschodnia będzie przeznaczona dla pieszych i rowerzystów.
Przywrócone i zazielenione zostaną również fosy po wschodniej i zachodniej stronie placu. Będą one pełnić funkcję łącznika między placem a Sekwaną i ogrodami przy Polach Elizejskich, a także służyć jako system retencji wód deszczowych.
W ramach działań dostosowujących centrum miasta do zmian klimatu połowa powierzchni placu zostanie wykonana z materiałów przepuszczalnych, co pozwoli na obniżenie temperatury gruntu choćby o 8,5°C.
Równolegle planowana jest renowacja elementów historycznych – balustrad, rzeźb i zabytkowych budowli. Część prac, w tym odnowa fontann, została już rozpoczęta w związku z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, które odbyły się w ubiegłym roku.
Koszt całego projektu szacowany jest na 36-38 milionów euro. Prace mają być realizowane w latach 2027–2030.
(KzK)
