Wydłuża się czas pobytu pacjentów na SOR-ach we Francji

ifrancja.fr 1 miesiąc temu

Według badania przeprowadzonego przez Dyrekcję ds. Badań, Studiów, Ewaluacji i Statystyk (DREES), mediana czasu spędzonego na oddziale ratunkowym wzrosła o 45 minut między 2013 a 2023 rokiem.

Sytuacja na francuskich oddziałach ratunkowych pogarsza się, o czym świadczy wydłużający się czas pobytu pacjentów w ciągu ostatnich 10 lat.

W 2023 roku połowa pacjentów spędzała tam ponad 3 godziny, podczas gdy w 2013 roku było to 2 godziny i 15 minut. Czas ten mierzono od momentu rejestracji pacjenta do momentu jego faktycznego opuszczenia oddziału ratunkowego. Wzrost czasu oczekiwania dotyczy wszystkich diagnozowanych schorzeń.

Problem długiego czasu oczekiwania może być jeszcze poważniejszy, niż sugeruje sama mediana. 15% pacjentów przebywa na SOR dłużej niż 8 godzin, podczas gdy 10 lat temu było to tylko 9%.

Z badania wynika także, iż im większy oddział ratunkowy, tym dłuższe oczekiwanie – w małych placówkach (do 40 pacjentów dziennie) połowa pacjentów spędza ponad 2 godziny, natomiast w największych ośrodkach (powyżej 120 pacjentów dziennie) mediana wynosi 3 godziny i 50 minut.

21% pacjentów zgłaszających się na SOR w 2023 roku miało trudności w uzyskaniu wizyty u lekarza (np. brak dostępnych terminów, nieobecność lekarza rodzinnego). W 2013 roku ten odsetek wynosił 14%.

Połowa pacjentów została tam skierowana bezpośrednio przez lekarza lub przewieziona karetką. Aż 62% pacjentów podaje powody związane ze specyfiką opieki na SOR, w tym 35% uważa, iż tylko SOR może odpowiednio zająć się ich problemem zdrowotnym.

Ponad trzy czwarte osób, które trafiły na oddział ratunkowy, wraca do domu po wizycie, podobnie jak dziesięć lat temu. Dodatkowo 4% pacjentów rezygnuje z oczekiwania i opuszcza oddział przed uzyskaniem pomocy, czasem wbrew zaleceniom lekarzy, a 3% zostaje skierowanych do innych placówek medycznych. Zgony na SOR są rzadkie i stanowią jedynie 0,1% przypadków.

Badanie przeprowadzono 13 czerwca 2023 r., w ciągu 24 godzin, w 719 oddziałach ratunkowych w całym kraju.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału