–Nasza Bardzka ruchoma szopka panoramiczna jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się w niezwykłym miejscu – dawnej krypcie grzebalnej dla zakonników cystersów, którzy przez niemal 600 lat przebywali w Bardzie. Jednak to nie tylko lokalizacja czyni ją niezwykłą. Nawiązuje ona do pięknej tradycji historycznego Śląska, a Bardo, jako najstarsze maryjne sanktuarium na Śląsku, prezentowało tajemnicę Bożego wcielenia już wcześniej w tzw. sudeckiej szopce, dużo starszej od obecnej – mówi Mateusz Czajka, historyk sztuki.
-W 1967 roku zakonnicy zainicjowali stworzenie szopki bożonarodzeniowej w dawnej krypcie. Jej budowa trwała około czterech lat i miała upamiętnić 700-lecie pielgrzymowania do Barda. W 1970 roku ukończono podstawową wersję szopki, a w 1971 roku zakończono prace nad wersją ruchomą. Od tamtego czasu szopka działa nieprzerwanie w oryginalnej mechanicznej formie, bez współczesnych udoskonaleń – opowiada o. Piotr Wiśniewski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.
-Dawne szopki przedstawiały również sceny z codziennego życia: zajęcia pasterskie, rolnicze, a także prace związane z przemysłem, charakterystycznym dla historycznego Śląska, jak górnictwo czy hutnictwo szkła – dodaje Mateusz Czajka.
-W okresie świąt liczba odwiedzających szopkę stopniowo rośnie. Najwięcej osób pojawia się jednak w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, gdy szopka jest otwarta dla wszystkich – zarówno mieszkańców Barda, jak i pielgrzymów, którzy przybywają, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, a następnie odwiedzić to wyjątkowe miejsce. To czas, gdy całe rodziny spędzają tu chwile refleksji i modlitwy – podsumowuje o. Piotr Wiśniewski.