

Niepełnosprawni też mogą wypoczywać ze swoimi opiekunami. Takie możliwości daje tzw. turystyka wytchnieniowa. Do tej pory, w ramach podobnych działań, zwykle organizowano opiekę dla samych osób niepełnosprawnych, dając opiekunom chwilę oddechu. Jednak chodzi o coś więcej – podkreślają uczestnicy I Spotkania Regionalnego Sieci Turystyki Wytchnieniowej, jakie dziś odbyło się w Opolu. Temu ma służyć między innymi urlop wytchnieniowy.
– To przede wszystkim jest taka turystyka społeczna, która zawsze łączy ze sobą usługę turystyczną z usługą wytchnieniową – mówi Maria Zięba z Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej.
– Organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, będą mogły pozyskać grant właśnie na organizację wsparcia takiej turystyki wytchnieniowej dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin – informuje Beata Michorowska z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Myślę, iż to jest taki egzamin z naszego człowieczeństwa. Czy potrafimy być dla innych i czy potrafimy sobie nawzajem pomagać – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
– Chcemy zająć się wyjazdami, czyli żeby ci ludzie odpoczęli i oderwali się od codzienności. Tu najważniejszy jest wyjazd. Bliżej, dalej – ale jednak wyjazd z tego domu – zaznacza Anna Jurczyk-Mierzejewska ze spółdzielni socjalnej Perunica z Byczyny.
Dodajmy, iż pierwszy nabór w ramach finansowego wsparcia organizacji turystyki wytchnieniowej, także w formie urlopu wytchnieniowego, zaplanowano na drugą połowę roku. Same projekty organizacje mają realizować w latach 2026–2027. Informacje o działaniach w tym zakresie, w skali kraju, można znaleźć na stronie: turystykawytchnieniowa.pl.
Maria Zięba, Beata Michorowska, Zuzanna Donath-Kasiura, Anna Jurczyk-Mierzejewska:
Szersza relacja:





Autor: Sebastian Pec