Wystawa ludzkich ciał ponownie w Katowicach [ZDJĘCIA]

1 rok temu
Od kilku dni w Szybie Wilson można oglądać wystawę Body Worlds, na którą składają się głównie odpowiednio wypreparowane ludzkie ciała i narządy. Będzie dostępna do 3 grudnia.

Wystawa Body Worlds gościła już w Katowicach 6 lat temu. Wtedy mieściła się w Supersamie. Ta prezentowana w tej chwili w Szybie Wilson ma nieco inny charakter. Koncentruje się na cyklu życia człowieka, od poczęcia do starości. Drugim głównym motywem jest pokazanie jak zachowuje się ludzie ciało (głównie mięśnie) podczas uprawiania sportu. Są więc eksponaty przedstawiające szermierza, hokeistów, lekkoatletę, szachistę, gimnastyka czy kobietę uprawiającą jogę.

Wszystkie eksponaty, których jest ponad 160, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać je na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu w Niemczech. W instytucie prowadzony jest specjalny program dawców ciał. Co ciekawe, na liście jest też 17 Polaków, którzy chcieliby, żeby ich ciała lub narządy były kiedyś prezentowane na wystawie.

Na wystawie w Katowicach można zobaczyć np. porównanie zdrowych i chorych narządów, a także złamane i całe kości.

Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny – mówi dr. Angelina Whalley, kurator wystawy.

Proces plastynacji wymyślił w 1977 roku lekarz i anatom dr. Gunther von Hagens. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., okazało się, iż ludzie chcą oglądać ludzkie ciała pokazane w ten sposób.

Wystawa Body Worlds w Katowicach nie ma ograniczeń wiekowych. Decyzja o tym, czy pokazać ją dziecku, należy do rodziców. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Ceny biletów na zwiedzanie od poniedziałku do piątku zaczynają się od 40 zł, a w weekendy od 50 zł.

Idź do oryginalnego materiału