W trakcie poniedziałkowej Sesji Rady Powiatu Koneckiego największą dyskusję wywołał temat problemów w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Łukasza w Końskich. Radni mieli okazję porozmawiać z przedstawicielem Zespołu Opieki Zdrowotnej.
Uczestnicy spotkania zasypywali pytaniami Wojciecha Golę, zastępcę dyrektora do spraw lecznictwa. Poruszano kwestie problemów na oddziale dermatologicznym, akredytacji innych oddziałów, a także proszono o wyjaśnienie pogłosek dotyczących zmian w sposobie dezynfekcji łóżek pacjentów.
Podczas prezentacji sprawozdania z działalności szpitala Gola opowiedział o obecnej sytuacji dotyczącej jednostki:
– „W minionym miesiącu dwóch lekarzy złożyło wypowiedzenie. Dotyczy to oddziału dermatologii. W związku z tym tak naprawdę oddział nie spełnia warunków do dalszego prowadzenia działalności. Zobligowało to zarząd szpitala do podjęcia decyzji i, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, konieczne było wystąpienie o zawieszenie działalności oddziału dermatologii. W związku z tym podjęliśmy też czynności, mające na celu zabezpieczenie funkcjonowania zarówno poradni, jak i dalszego funkcjonowania oddziału. W okresie wygaszania tak naprawdę oddział wciąż funkcjonuje i poszukiwani są dalej specjaliści od dermatologii, aby możliwe było dalej funkcjonowanie takiego oddziału, a także poradni specjalistycznej”
W przypadku nie znalezienia specjalistów oddział będzie funkcjonował w ramach oddziału wewnętrznego. Radny Kamil Kubicki zaznaczył, iż liczy na utrzymanie dermatologii.
– „Czy wygaszanie, czy jednak dążenie w kierunku, żeby ten oddział był utrzymany. Przypominam wszystkim, kto nie wie, iż mamy dwa oddziały dermatologii w województwie świętokrzyskim, jeden w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. Wszyscy chcielibyśmy, żeby szpital w Końskich był dalej szpitalem specjalistycznym, a nie powiatowym” – mówił Kubicki.
Dyrektor Wojciech Gola odpowiedział, iż zgodnie z prawem szpital musiał zawiesić oddział, a w tej chwili poszukuje najlepszego rozwiązania tej sytuacji.
– „Tych rozwiązań jest kilka. Jedno z rozwiązań, aczkolwiek jest to niezwykle trudne, to pozyskanie lekarzy, którzy będą chcieli pracować w oddziale szpitalnym, bądź ewentualna realizacja świadczeń w pododdziale dermatologii funkcjonującym w strukturach oddziału wewnętrznego. Rozwiązania są, natomiast nie są one prostymi rozwiązaniami z uwagi na deficyt jeżeli chodzi o lekarzy specjalistów, także to, iż lekarze dermatolodzy głównie pracują tak naprawdę w opiece ambulatoryjnej w gabinetach prywatnych. Mało który dermatolog zechce i chce pracować w oddziale szpitalnym z uwagi na specyfikę pracy, a także różnicę w wynagrodzeniach pomiędzy prywatną działalnością, a działalnością szpitala” – odpowiada Gola.
Głos zabrała też zaniepokojona radna Beata Zbróg:
– „Nasz szpital, jakkolwiek jest powiatowy, to jest specjalistyczny. Oddział dermatologii zawsze w Końskich był, zgadzam się z panem dyrektorem, iż kwestie płacowe, w porównaniu z gabinetami prywatnymi, to jest ogromna przepaść, ale większość naszych mieszkańców korzystała i z poradni dermatologicznej i z oddziału dermatologicznego. Dlatego trochę wzbudza mój niepokój, jako mieszkańca powiatu, ta pana dyrektora wypowiedź, iż jesteśmy szpitalem powiatowym, a nie specjalistycznym”
– „Czy patrząc na to, iż jest deficyt, tak samo jak pan zaznaczył, jeżeli chodzi o lekarzy, tym bardziej specjalistów to czy nie łatwiej było się dogadać z pracującymi lekarzami specjalistami niż szukać nowych?” – zapytała radna Anna Wajnberger.
– „Do tego, żeby się dogadać, trzeba uzyskać pewien konsensus i z obu stron musi być chęć na porozumienie. Natomiast takiej chęci na porozumienie niestety nie było realizacji realizacji tego, co lekarze, którzy złożyli wypowiedzenie. Była ogromna ze strony zarządu, ale niestety nie podjęli dalej rozmów i tak jak przedstawiłem sytuację, ci lekarze złożyli po prostu wypowiedzenie” – odpowiedział Wojciech Gola.
– „Boksujemy się tutaj, a bardzo wyraźnie wybrzmiało tutaj, stawki lekarzy w szpitalu, iż państwo lekarze odchodzą w związku z tym, iż proszą o podwyżki, iż zarząd szpitala nie jest w stanie im tego dać. Tak, owszem. Ale jak to wygląda wizerunkowo, jeżeli zostaje wygaszany oddział w szpitalu, a my powołujemy piątego członka zarządu? Czyli powiat stać na to, jeżeli stać na utrzymanie piątego członka zarządu, etatowego to powinno stać powiat również na utrzymanie wszystkich oddziałów. Takie jest zdanie i takie przekazy płyną ze społeczeństwa i to powinniśmy wziąć bardzo mocno pod uwagę” – przemówił radny Łukasz Świerczyński.
W dyskusji udział brali radni: Kamil Kubicki, Beata Zbróg, Anna Wajnberger, Aleksandra Śmietana, Dorota Duda, Adrian Pękacz, Robert Plech, Wiesław Skowron, Łukasz Świerczyński.
W sesji uczestniczyła też dyrektorka koneckiego ZOZ-u Anna Gil, która nie brała jednak udziału w dyskusji. Całą dyskusję możecie Państwo obejrzeć w materiale wideo powyżej, natomiast zapis transmisji obrad znajdziecie TUTAJ.
Gdy tylko w temacie oddziału dermatologii pojawią się nowe informacje na pewno Państwa o tym poinformujemy.