Aleksander Miszalski zaprasza mieszkańców Krakowa na pierwsze w historii spotkanie z cyklu Ławeczka Dialogu w formule online. Transmisja rozpocznie się w środę, 7 maja, o godz. 18 na Facebooku – zarówno na oficjalnym profilu prezydenta, jak i miasta Kraków. To otwarte spotkanie z mieszkańcami, do którego każdy może dołączyć – wystarczy dostęp do internetu i komentarz z pytaniem.
To rozwinięcie inicjatywy zapoczątkowanej przez prezydenta tuż po zaprzysiężeniu. Stacjonarne Ławeczki Dialogu odbywały się w różnych częściach Krakowa – m.in. w Grzegórzkach, Nowej Hucie, na Dębnikach, Krowodrzy czy Wzgórzach Krzesławickich. Prezydent siadał z mieszkańcami w przestrzeni publicznej – bez sceny, mikrofonów i kamer – i odpowiadał na pytania bezpośrednio, twarzą w twarz. Każde spotkanie trwało kilka godzin, a zainteresowanie było bardzo duże.
Teraz ta otwarta formuła spotkań trafia do internetu. Jak tłumaczy w rozmowie z KRKNews.pl rzeczniczka prezydent Joanny Krzemińska, transmisja będzie dostępna na dwóch profilach na Facebooku – prezydenta oraz miasta – i potrwa około godziny. Rzeczniczka podkreśla, iż nowy format ma zwiększyć dostępność i ułatwić udział wszystkim mieszkańcom – również tym, którzy nie mogą osobiście pojawić się na spotkaniach w dzielnicach.
– Transmisja będzie na FB prezydenta i Kraków.pl Tam też można będzie zadawać pytania – mówi Krzemińska. – Spotkanie będzie trwało ok. godziny. Po tym pierwszym spotkaniu zobaczymy, czy ta forma się sprawdzi – dodaje.
Już teraz mieszkańcy chętnie korzystają z możliwości zadania pytania w komentarzach pod wpisem prezydenta. Pojawiają się głosy dotyczące bardzo różnych tematów – od decyzji planistycznych i inwestycyjnych, przez politykę mieszkaniową, aż po edukację i codzienne problemy komunikacyjne.
Jedni pytają o przyszłość Strefy Czystego Transportu i kontrowersje wokół ewentualnych zwolnień dla właścicieli starszych aut. Inni dopytują o możliwość przywrócenia zlikwidowanej linii autobusowej 208 z Dworca Wschodniego na lotnisko. Mieszkańcy pytają o rozbudowę sieci tramwajowej, nowe parkingi P+R i integrację transportu zbiorowego z koleją, szczególnie w rejonie Nowej Huty i Pleszowa.
Sporo emocji wzbudzają także tematy patodeweloperki – w tym obawy o budowę ośmiopiętrowego „hotelu” przy ul. Kobierzyńskiej, który zdaniem mieszkańców może w przyszłości zostać przekształcony w blok mieszkalny. Inni użytkownicy pytają o kontrowersyjną nadbudowę przy os. Teatralnym 19 i brak skutecznych działań miasta w tej sprawie.
Na liście tematów pojawiają się też pytania o planowaną budowę cmentarza dla zwierząt, budowę przystanku PKP Kraków–Grębałów, przedłużenie tramwaju do Szpitala im. Jakubowskiego, rozbudowę boisk MOS-u przy ul. Bulwarowej czy brak ekranów akustycznych przy ul. Klasztornej. Nie brakuje także pytań o kwestie społeczne – np. sytuację pracowników niepedagogicznych w szkołach, których pensje – jak twierdzą komentujący – coraz bardziej się spłaszczają.
Ktoś dopytuje o opóźniony remont chodnika na os. Szkolnym, ktoś inny o chaos przy rondzie Piastowskim i wąskie gardło na ul. Piasta Kołodzieja, a jeszcze inny o opóźnienia w odbiorze tekstyliów i przepełnione altany śmietnikowe. Wiele pytań dotyczy też sposobu egzekwowania prawa – od Straży Miejskiej, przez ZDMK, po kontrole prędkości w parkach.
Wśród komentarzy nie zabrakło także bardziej ogólnych pytań – o priorytety prezydenta, ocenę dotychczasowych spotkań i efekty Ławek Dialogu, które odbyły się już w kilku dzielnicach. Niektórzy mieszkańcy wprost pytają, kiedy podobna ławeczka odbędzie się w ich okolicy – np. na Prądniku Czerwonym czy w Starym Mieście.
Pierwsze internetowe spotkanie już w środę. Pytania można przez cały czas dodawać w komentarzach – prezydent obiecuje, iż postara się odpowiedzieć na wszystkie.
„Swoje pytania możecie zadawać pod tym wpisem, a w środę (7 maja) o 18:00 postaram się Wam na nie wszystkie odpowiedzieć!” – napisał prezydent Miszalski, zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w nowej formule rozmowy.