Karol Wojtyła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na całym świecie. Był polskim duchownym rzymskokatolickim, a przede wszystkim 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Po jego śmieci został uznany za świętego Kościoła Katolickiego. Jan Paweł II 18 maja 2023 roku świętowałby swoje 103 urodziny. Z tej okazji rzeszowska cukiernia przygotowała wyjątkowy deser.
REKLAMA
Zobacz wideo
Paweł Kowal: "Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS". Terlecki odpowiedział: "Wstyd, panie Kowal"
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kremówka papieska na cześć papieża Polaka. Rzeszów nie próżnuje
Cukiernicy z jednej z rzeszowskich cukierni przygotowali wielką papieską kremówkę z okazji 103. rocznicy narodzin Jana Pawła II. Ciasto mierzyło 103 metry i podzielone zostało na 14 tysięcy porcji, które następnie zostało rozdane wiernym po mszy w kościele Świętego Krzyża. Stało się to już co coroczną tradycją. Cyklicznie cukiernicy pieką ulubiony przysmak Karola Wojtyły w celu upamiętnienia rocznicy jego urodzin. Oprócz tego jest to też upamiętnienie wizyty z 1991 papieża w stolicy Podkarpacia. Z każdym kolejnym rokiem, długość kremówki wydłuża się o jeden metr.
Rok 2023 jest już 14 rokiem z kolei, kiedy cukiernicy przygotowują ciasto ku czci papieża Polaka. Zrobienie ogromnej kremówki wymagało od nich w tym roku wykorzystania dwóch ton składników. Produkcja rozpoczęła się już w środę, ponieważ ciasta francuskie wymaga wcześniejszego przygotowania, takiego jak chłodzenie czy wielokrotne składanie i rozwałkowywanie. Ponadto waniliowy krem został wzbogacony o rodzynki i rum. Kremówka ze względów logistycznych powstawała w dwóch różnych cukierniach.
Julia Wieniawa krytykuje prezenty komunijne. To nie będzie miało miejsca
Historia papieskiej kremówki. Wszystko dzięki jednemu zdaniu Jana Pawła II
Kremówki papieskie są wykwintnym i pysznym deserem, który ma swoją własną historię. W Wadowicach obyczajem było samodzielne odwiedzenie po raz pierwszy najbardziej eleganckiego lokalu w mieście. Nie inaczej było w przypadku papieża Jana Pawła II, który o kremówkach wspomniał w jednym z najsłynniejszych zdań wypowiedzianych w Wadowicach, 16 czerwca 1999 roku.
A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Żeśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze
Ojciec Święty wypowiedział je podczas wizyty w swoim rodzinnym mieście, kiedy to słuchało go miliony ludzi. Dzięki temu też kremówka zyskała niesamowitą popularność, która została okrzyknięta przez pielgrzymów odwiedzających Wadowice "kremówką papieską".
Michał Szpak zaśpiewał piosenkę Violetty Villas. Jej syn wysłał mu wiadomość