Z węgla na gaz. Kotłownia kogeneracyjna już w USK w Opolu

6 godzin temu

Kotłownia kogeneracyjna w USK w Opolu ma przede wszystkim ograniczyć emisję szkodliwych gazów i pyłów. Wcześniej takie powstawały w efekcie spalania w kotłowni węglowej, z której wcześniej korzystał szpital. Tak ważna i kosztowna modernizacja – polegająca na przebudowie kotłowni węglowej na gazową – była możliwa dzięki unijnemu wsparciu.

USK w Opolu zdobył pieniądze jako partner miejskiego projektu: „Likwidacja indywidualnych źródeł ciepła w obiektach ogrodu zoologicznego i innych obiektach użyteczności publicznej w Opolu”.

Kotłownia kogeneracyjna już w USK w Opolu

– Po drodze napotkaliśmy trudności. Między innymi w postaci rosnących kosztów inwestycji. To zmusiło nas do poszukiwania dodatkowego finansowania – podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu, podczas uroczystego zakończenia inwestycji z udziałem zaproszonych gości.

Dziękował partnerom inwestycji. Wśród nich jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Stowarzyszenie Aglomeracja Opola i miasto Opole.

Dodajmy, ze pacę nad kotłownią kogeneracyjną ruszyły w maju 2023 r. i trwały do lutego 2025 r. Polegały na rozbiórce i demontażu dotychczas używanych kotłów i urządzeń, dostosowaniu budynku dawnej żużlowni kotłowni węglowej, montażu układu kogeneracyjnego.

Łączny koszt nowej elektrociepłowni zamknął się w kwocie 20,9 mln w tym dofinansowanie wyniosło 12,3 mln. W pierwszym etapie projekt obejmował również termomodernizację części kompleksu szpitalnego (zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej, stacji TRAFO), co łącznie z kotłownią kosztowało 23,6 mln zł.

Kotłownia węglowa do likwidacji

Jak podaje USK w Opolu, wcześniejsze źródło zasilania szpitala w ciepło – kotłownię węglową – zlikwidowano. Natomiast nowe urządzenia podłączono do sieci gazowej.

Uruchomiono układ kogeneracyjny, złożony z dwóch kotłów gazowych, który umożliwia na uzyskanie ciepła i energii elektrycznej dla potrzeb szpitala. Łączna moc silników zainstalowanych w ramach zadania wynosi 1,11 MW mocy cieplnej oraz 0,996 MW mocy elektrycznej.

Rezygnacja z paliw stałych pozwoli nam na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w dzielnicy, która jest gęsto zaludniona. Ten projekt ma duże znaczenie dla ochrony powietrza i środowiska naturalnego, ale także zdrowia ludzkiego – podkreślił dyrektor Dariusz Madera.

Dodajmy, iż inwestycję dofinansowano z puli unijnej samorządu województwa opolskiego w ramach dwóch perspektyw finansowych: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 i Funduszy Europejskich Opolskich 2021-2027.

Fot. USK Opole/Arkadiusz Wiśniewski – FB

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału