Za nami drugi z cyklu tegorocznych Wielkopostnych Wykładów

6 miesięcy temu

W tym roku ich główną osią jest dialog teologii z różnymi dziedzinami nauki. Tydzień temu były to nauki techniczne. Wczorajsze spotkanie dotyczyło kwestii medycznych.

– To temat śmierci, który każdemu z nas kiedyś będzie bliski. Z jednej strony perspektywa medyczna, z drugiej teologiczna – mówi ks. prof. Piotr Morciniec z Wydziału Teologicznego w Opolu. – To z jednej strony spojrzenie jak podejść do osób starszych i tych, które są blisko przekroczenia granicy życia i śmierci. Z drugiej strony spojrzenie czysto teologiczne i antropologiczne, a więc to, iż jesteśmy śmiertelni i co z tego wynika. Samo umieranie i śmierć w kontekście ars moriendi i memento mori. To wątki, o których warto pamiętać. Śmierć zostanie pokonana jako ostatnia, ale wtedy kiedy skończy się trudny czas mierzenia się ze złem.

– Temat śmierci oddalamy od siebie i zostawiamy go medykom i to my medycy przejmujemy odpowiedzialność za ostatnie chwile życia pacjenta – stwierdza dr Józef Bojko, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. – Powinniśmy wiedzieć, gdzie są granice rozpoznania medycznego śmierci i jak bardzo te granice się przesunęły.

– Wielkopostne Wykłady Otwarte są prowadzone od początku lat 80. XX wieku – zaprasza ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. – To interesująca propozycja do refleksji na ważne tematy. Zachęcam do dalszego uczęszczania.

W cyklu tegorocznych Wielkopostnych Wykładów Otwartych jeszcze cztery spotkania, w kolejne soboty Wielkiego Postu. Rozpoczynają się zawsze o godz. 16.30 w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

Dłuższa rozmowa:

autor: Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału