W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu miały miejsce pionierskie zabiegi wszczepienia innowacyjnego bez elektrodowego dwujamowego stymulatora serca. To pierwszy tego rodzaju zabieg na Śląsku, który może zrewolucjonizować terapię bradykardii – arytmii związanej z zbyt wolnym rytmem serca.
Stymulatory, które zostały wszczepione pacjentkom, mają formę małych „kapsułek”, które komunikują się ze sobą, poprawiając synchronizację między przedsionkiem a prawą komorą serca, co przekłada się na bardziej efektywną i skuteczną terapię.
Bradykardia, która dotyka dwóch pacjentek w zabrzańskim ośrodku, jest schorzeniem, które poważnie obniża jakość życia. Osoby dotknięte tym problemem często odczuwają silne osłabienie i mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. W skrajnych przypadkach, jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, bradykardia może stanowić zagrożenie życia.
Tradycyjnie, bradykardię leczy się dzięki wszczepialnych stymulatorów serca. W tym przypadku, pacjentkom, które ze względu na wysokie ryzyko infekcji nie mogły skorzystać z klasycznych urządzeń, wszczepiono nowoczesne bezelektrodowe stymulatory.
W odróżnieniu od tradycyjnych stymulatorów, nowa technologia nie wymaga stosowania elektrod wprowadzanych do serca przez żyłę, co eliminuje ryzyko uszkodzenia elektrod oraz infekcji. Zamiast tego, zastosowano bezpieczniejszą metodę, polegającą na wszczepieniu dwóch małych stymulatorów, które dzięki niskonapięciowych impulsów poprawiają synchronizację rytmu serca.
Nowy system stymulacji serca to przełom w elektroterapii. Zamiast tradycyjnych urządzeń, które mogą ważyć choćby kilka razy więcej, nowe stymulatory mają rozmiar mniejszy niż bateria AAA, co czyni je niezwykle kompaktowymi i mniej inwazyjnymi. Dzięki technologii DDD, stymulatory mogą synchronizować pracę przedsionków i komór serca, co znacząco poprawia skuteczność terapii i jakość życia pacjentów. Warto dodać, iż szacowany czas pracy baterii w nowym systemie jest porównywalny z tradycyjnymi urządzeniami.
Zabiegi przeprowadzili specjaliści z III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, na czele z dr hab. n. med. Mateuszem Tajstrą, prof. ŚUM, lek. Anną Kurek oraz dr n. med. Maciejem Dyrbusiem. To krok w stronę przyszłości w leczeniu bradykardii i innych problemów kardiologicznych, który daje pacjentom nadzieję na lepszą jakość życia.
Info: UM Zabrze