Zabytek, w którym czuć historię i ciężką pracę zapaśników

strefamiast.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Dziś takich hal sportowych już nie budują... Zapaśnicy Lotnika mogą trenować w obiekcie zabytkowym.


- Z przyjemnością informujemy, iż mamy dokumentację projektową na remont historycznej hali sportów walki Lotnik! Warto przypomnieć, iż w kwietniu zeszłego roku obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków, co podkreśla jego ogromne znaczenie historyczne i architektoniczne - zaznacza Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań, które zarządzają budynkiem.

Pierwotnie był to kompleks dwóch budynków o charakterze hotelowo-restauracyjnym, wzniesiony pod koniec XIX wieku. Etablissements - tak wówczas nazywano tego typu kompleksy. Ogrodowe zespoły rozrywkowo-rekreacyjne położone w miastach i poza nimi, gdzie organizowano festyny i zabawy. Ich podstawą był ogród i budynki łączone w jeden, malowniczy zespół mieszczący sale koncertowe, teatralne, taneczne, a także kawiarnie, piwiarnie, restauracje i altany oraz pergole.

Etablissements zaczęły tracić na znaczeniu, gdy pojawił się kinematograf. We Wrocławiu większość zespołów zlikwidowano po 1945 roku. Na czym m.in. zyskali… zapaśnicy. W tym na Psim Polu, przy ul. Bierutowskiej, swoją siedzibę znalazł Klub Sportowy Lotnik, znany z kapitalnej pracy z młodzieżą. Teraz ten przepiękny obiekt odzyska dawny blask.

- W tym roku, w ramach pierwszego etapu prac, planowane jest wykonanie wentylacji, izolacji ścian piwnicznych i fundamentowych oraz wykonanie całości projektowanych prac w zakresie budynku tzw. socjalnego (dawny budynek hotelowy). Dzięki temu już niedługo hala Lotnik stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna, nie tracąc swojego wyjątkowego, zabytkowego charakteru - dodaje Katarzyna Galewska. Remont i przebudowa wiąże się także z zagospodarowaniem terenu i zewnętrzną instalacją kanalizacji deszczowej oraz instalacją gazu.

Nie zabraknie remontu więźby i pokrycia dachowego wraz z częściową wymianą skorodowanych elementów konstrukcji, a także renowacji i wymiany zdegradowanej technicznie stolarki okiennej oraz drzwiowej. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szacowany koszt inwestycji to 9 mln zł! Wrocławskie Mieszkania złożyły także wniosek do Konserwatora Zabytków o dofinansowanie przedsięwzięcia w wysokości 500 tys. zł. Mamy prawo wierzyć, iż wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Mianowicie 22 kwietnia zeszłego roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał budynek Etablissements Deutscher Kaiser do rejestru zabytków. Decyzja w sprawie jest prawomocna.

To zabytek, w którym czuć historię i ciężką pracę wylewających pot sportowców…

Idź do oryginalnego materiału