W ten weekend po Bydgoszczy i okolicach pojawią się zabytkowe pociągi. W ramach projektu „Regionalista” uruchomione zostanie sześć kursów zabytkowych składów, które przejadą po nieczynnych w ruchu pasażerskim liniach.
Projekt “Regionalista” to wydarzenie kulturalno-edukacyjne realizowanym w ramach działalności statutowej Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego we współpracy z partnerami, m.in. z Wyższą Szkołą Gospodarki. W sobotę i niedzielę (2/3 marca) zabytkowy skład pociągu zestawiony z czterech wagonów pojawi się m.in. na liniach nieczynnych dla ruchu pasażerskiego.
Każdy dzień wydarzenia podzielony będzie na konkretne etapy tematyczne – tj. oddzielne przejazdy składu pociągu pod różnymi nazwami. Zaplanowane trasy to Toruńska Kolej Miejska, Oskar Kolberg, Solankowy Piernik, Tężnia, Wisła i Bydgoskie Źródliska.
W sobotę, 2 marca odbędą się trzy kursy zabytkowego pociągu. Pierwszy to „Toruńska Kolej Miejska” relacji Toruń Główny – Toruń Północny przez Toruń Miasto, Toruń Wschodni, Toruń Północny, Toruń Barbarka, Olek. Promuje on rewitalizację krótkiego odcinka linii kolejowej nr 246 z Torunia Wschodniego do Torunia Północnego i wydłużenie do tej stacji pociągów aglomeracyjnych, które aktualnie kończą bieg w Toruniu Wschodnim.
Drugi kurs to pociąg „Solankowy Piernik” relacji Toruń Północny – Kruszwica przez Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Toruń Główny, Toruń Kluczyki, Inowrocław. Inowrocław Rąbinek, Inowrocław Mątwy. Kurs ten będzie najpewniej również realizowany z wjazdem do stacji Inowrocław Chemia. Pociąg „Solankowy Piernik” będzie uruchomiony także w drodze powrotnej w relacji Inowrocław – Toruń Główny. Trzeci kurs to pociąg „Oskar Kolberg” relacji Kruszwica – Inowrocław przez Pakość – Wapienno – Pakość i prawdopodobnie Inowrocław Chemia, Jaksice.
W niedzielę, 3 marca bydgoszczanie będą mogli zobaczyć zabytkowy pociąg przejeżdżający przez miasto. Pociąg „Wisła” z Ciechocinka (wcześniej skład przyjedzie do zdrojowego miasteczka z Torunia jako pociąg „Tężnia” przez Toruń, Chełmżę, Unisław, Ostromecko, Bydgoszcz Fordon, Bydgoszcz Główną pojedzie do przystanku Prądy. W relacji powrotnej pojedzie z Maksymilianowa do Torunia Wschodniego przez Bydgoszcz Fordon, Ostromecko, Unisław, Chełmżę.
– To przejazd krajoznawczy z Ciechocinka do bydgoskiego posterunku ruchu Prądy tuż przed przystankiem osobowym Bydgoszcz Osowa Góra. Nazwa pociągu nawiązuje oczywiście do tego, iż Wisła – królowa polskich rzek, łączy trzy miasta na trasie pociągu. Pociąg również dwukrotnie przejedzie przez Wisłę historycznymi mostami w Toruniu oraz w Bydgoszczy Fordonie – informują organizatorzy. Pociągi mają następujące godziny odjazdu z poszczególnych stacji:
Trzeci kurs w niedzielę to pociąg „Bydgoskie Źródliska”. Pociąg zostanie uruchomiony na okrężnej trasie zaczynając od posterunku ruchu Prądy przez Bydgoszcz Zachód, Bydgoszcz Główną, Bydgoszcz Leśną, Bydgoszcz Emilianowo, Nową Wieś Wielką, Bydgoszcz Błonie do Bydgoszczy Głównej. Jego trasa jest związana z kontrowersjami dotyczącymi przebiegu drogi ekspresowej S10, której przebieg przecina źródliska w Puszczy Bydgoskiej.
Czwarty kurs drugiego dnia wydarzenia nie pozostało pewny. – Planujemy przejazd z Bydgoszczy do Bożenkowa i z Bożenkowa do Maksymilianowa lub alternatywnie z Bydgoszczy do Szubina i z powrotem. Jest to jeszcze uzgadniane z adekwatnymi podmiotami – dodaje Stowarzyszenie.
Dla mieszkańców Bydgoszczy umożliwiamy dojazd zabytkowym pociągiem do Ostromecka oraz powrót z Ostromecka do stacji kolejowej Bydgoszcz Fordon zabytkowymi autobusami Ikarus – informują organizatorzy. Szczegóły można znaleźć na FB Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego.