Zaćma jest podstępną i poważną chorobą oczu, która może istotnie wpływać na jakość codziennego funkcjonowania. Co więcej, nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach choćby do ślepoty. Na szczęście medycyna stwarza dziś ogromne możliwości, jeżeli chodzi o leczenie schorzeń narządu wzroku. Istnieją zabiegi, które pozwalają na znaczną poprawę widzenia u większości pacjentów z zaćmą. W tym artykule zgłębimy ten temat.
Zaćma – co to za choroba?
Zaćma, nazywana także kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki oka. W oku, w którym nie rozwija się zaćma, soczewka jest przezroczysta, co umożliwia prawidłowe przechodzenie światła do siatkówki. W przypadku zaćmy soczewka stopniowo traci swą krystaliczną przejrzystość i nie przepuszcza światła w prawidłowy sposób. Przez to ostrość widzenia spada. Najczęściej zaćma jest schorzeniem związanym ze starzeniem całego organizmu. Jednak zaćma pojawia się nie tylko u osób starszych. Istnieje wiele innych czynników, które mogą przyspieszać lub wywoływać jej rozwój. Do możliwych przyczyn rozwoju tej choroby należą urazy mechaniczne oka, które mogą prowadzić do tzw. zaćmy pourazowej. Powstawaniu schorzenia mogą też sprzyjać: niezdrowa dieta, palenie papierosów, narażenie na promieniowanie słoneczne UV, stany zapalne oka, długotrwałe stosowanie niektórych leków oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca lub tężyczka). Chociaż najbardziej narażone na jej rozwój są osoby starsze, katarakta może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku zaćmy wrodzonej Istotną rolę mogą odgrywać też predyspozycje genetyczne, czyli dziedziczenie choroby po rodzicach.
Jak zaćma wpływa na codzienne życie?
Katarakta znacząco pogarsza jakość życia, utrudniając wykonywanie codziennych obowiązków. Upośledzenie widzenia sprawia, iż choćby najprostsze czynności, takie jak pisanie, czytanie czy oglądanie telewizji stają się wyzwaniem. Choroba często prowadzi do utraty samodzielności, zmuszając chorych do polegania na pomocy bliskich osób. W konsekwencji wielu pacjentów rezygnuje z aktywności, które wcześniej sprawiały im przyjemność, takich jak prowadzenie samochodu, podróżowanie czy uprawianie hobby. Nieleczona katarakta obniża komfort funkcjonowania, może także prowadzić do całkowitej utraty widzenia.
Wśród objawów, które mogą być związane z zaćmą, wymienia się m.in.:
- stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia,
- zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów,
- wrażenie, jakby świat znajdował się za matową szybą czy mgłą,
- pogorszenie widzenia na odległość,
- trudności z rozpoznawaniem twarzy,
- problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,
- wrażliwość na światło,
- problemy z oceną odległości i poruszaniem się,
- szybsze niż zwykle męczenie się oczu.
Na szczęście zaćma to nie wyrok. w tej chwili istnieją skuteczne metody, dzięki którym leczenie zaćmy staje się coraz bardziej dostępne i efektywne.
Zaćma – problem, który można wyeliminować
Należy podkreślić, iż nie ma skutecznego leku na kataraktę (bez względu na jej rodzaj). Nie działają na nią żadne tabletki czy suplementy na wzmocnienie oczu. Nie zwalczą jej również okulary. Jedynym sposobem jest operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową sztuczną soczewką. Zabieg na zaćmę to metoda operacji, która cechuje się minimalną inwazyjnością, a przeciwwskazania do tego rodzaju zabiegów występują niezwykle rzadko. jeżeli chciałbyś skorzystać z bezpłatnej, specjalistycznej diagnostyki w kierunku zaćmy, weź pod uwagę Centrum Okulistyczne Eyemed: https://eyemed.pl/. Centrum prowadzi profesjonalną diagnostykę schorzeń oka oraz leczenie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod mikrochirurgicznych. Pacjenci mogą skorzystać z operacji finansowanej przez NFZ.
Artykuł sponsorowany