Zagrożenie powodziowe wisi w powietrzu? Służby w regionie trzymają rękę na pulsie

3 godzin temu

Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące burz oraz intensywnych opadów deszczu w powiecie cieszyńskim. Zagrożenie powodziowe wisi w powietrzu? Może tak być. Służby w regionie zachowują czujność i proszą o to samo mieszkańców.

Ostrzeżenia o burzach dotyczą dnia 8 lipca i obowiązują od godz. 12.00 do 20.00. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu – od 30 mm do 40 mm, a także porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie może pojawić się grad. Ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu obowiązują tego samego dnia, od godz. 20.00 dnia, do 10 lipca do godz. 8.00. Meteorolodzy przewidują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów waha się od 90 mm do 140 mm, miejscami około 170 mm. Suma opadów prognozowana na noc z 8 na lipca wynosi od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm.

– W związku z prognozowanymi opadami deszczu informujemy, iż służby miejskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną na terenie naszego miasta. Na chwilę obecną nie pozostało jasne, czy opady spowodują zagrożenie powodziowe, jednakże zachęcamy do zachowania ostrożności i przygotowania się na ewentualne utrudnienia – informuje Urząd Miejski w Cieszynie. Służby zalecają mieszkańcom śledzenie pojawiających się na urzędowych stronach, także w mediach społecznościowych, komunikatów. Stan wód w Cieszynie można obserwować tutaj. Mieszkańcy proszeni są o samodzielne przygotowanie się do możliwych utrudnień, w tym przeniesienie wartościowych i łatwo uszkadzających się rzeczy z piwnic.

– W trosce o bezpieczeństwo budynku, zwłaszcza w sytuacjach intensywnych opadów lub zagrożenia powodziowego, zachęcamy do przygotowania się na takie okoliczności. Warto zgromadzić niezbędne materiały, takie jak worki i piasek, które pomogą zabezpieczyć budynek i minimalizować ryzyko ewentualnych szkód. Przypominamy, iż odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa budynku podczas działań sił natury, zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego, spoczywa na właścicielach i zarządcach obiektów. Dlatego prosimy o współpracę i wzajemne wsparcie, abyśmy mogli zadbać o swoją własność, przestrzeń publiczną oraz wzajemne bezpieczeństwo – wyjaśniają urzędnicy w nadolziańskim grodzie. Dodają, iż w razie potrzeby uruchomione zostaną doraźne magazyny worków i piasku dla mieszkańców.

– Prosimy o zachowanie spokoju i rozwagi. Służby miejskie są gotowe, aby reagować na bieżąco i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom.
Dziękujemy za współpracę i odpowiedzialne podejście – dodają pracownicy cieszyńskiego magistratu.

Fot. UM w Skoczowie

Rękę na pulsie trzymają również w Skoczowie. Dziś w ratuszu odbyło się wstępne zebranie sztabu kryzysowego w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami deszczu. – Podczas spotkania ustalony został plan działania na najbliższy czas. Prognozy są na bieżąco monitorowane przez służby miejskie. Bardzo prosimy mieszkańców, zwłaszcza z budynków w okolicach rzek i cieków wodnych, o czujność oraz o śledzenie komunikatów. W godzinach porannych poinformujemy o ewentualnych miejscach poboru worków z piaskiem. Wskazane zostaną również punkty do samodzielnego załadunku worków – informuje gmina pod Kaplicówką.

8 lipca, w godzinach porannych, zebranie sztabu kryzysowego odbędzie się też w Ustroniu zebranie sztabu kryzysowego. Cel: przygotowanie służb do działań zapobiegawczych. – Prosimy właścicieli nieruchomości – zwłaszcza położonych przy korytach cieków wodnych – o zachowanie ostrożności i ewentualne przygotowanie się do zabezpieczenia własnego budynku i mienia. Prosimy o zachowanie spokoju i rozwagi. Służby miejskie są gotowe, aby reagować na bieżąco i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – zapewniają w Ustroniu.

Idź do oryginalnego materiału