Zakład hutniczy w Maleńcu będzie się promować międzynarodowo

6 miesięcy temu
Zdjęcie: 22.03.2024. Maleniec. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce


Zwiedzający mogą tu kuć kosy i robić proch armatni, ponadto odtworzono tam podpiwek fabrykancki z XIX wieku, którym raczą się turyści w sezonie. Właśnie te działania sprawiły, iż Muzeum w Maleńcu będzie się promować międzynarodowo.

Placówka została zakwalifikowana do projektu, którego liderem jest Politechnika w Turynie. Zaangażowane są też Węgry, Hiszpania, Francja i Finlandia.

W projekcie chodzi o wymianę doświadczeń w branży turystycznej na terenach wiejskich.

Jak mówi dr Maciej Chłopek dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu o wyróżnieniu zdecydowało między innymi stosowane od lat fabularyzowane zwiedzanie fabryki dawnego żelaza.

– Zwiedzających wprowadzamy w pewien kontekst historyczny. W tym przypadku chodzi o powstania narodowe. Turyści pomagają uczestnikom Insurekcji Kościuszkowskiej, czy powstańcom z okresu Powstania Styczniowego w produkcji broni, a więc robimy z nimi kosy, amunicję – wymienia.

22.03.2024. Maleniec. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Kolejnym hitem turystycznym Maleńca okazał się bezalkoholowy podpiwek fabrykancki.

– Nawiązujemy tu do tradycji małych browarów fabrykanckich, które funkcjonowały w tego rodzaju osadach w XIX wieku. W Maleńcu był browar w 1835 roku. Odnaleźliśmy receptury podpiwku i je zrekonstruowaliśmy. w okresie letnim napój cieszy się bardzo dużą popularnością – dodaje.

Wypracowane w ramach projektu praktyki zostaną wykorzystane przez Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu do opracowania regionalnego produktu turystycznego pn. „Dolina Czarnej: ogień i woda”, łączącego produkty i usługi okołoturystyczne świadczone przez podmioty z terenu pow. koneckiego.

Przy pracach tych wykorzystane zostaną doświadczenia zdobyte w latach ubiegłych w zakresie tworzenia i kreowania usług turystycznych, wykorzystujących zasoby kulturowe regionu.

22.03.2024. Maleniec. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Spośród świętokrzyskich placówek do projektu zostały zgłoszone i najlepiej ocenione również: Bałtowski Kompleks Turystyczny, Olejarnia Zagłoby, Park Etnograficzny w Tokarni i Sandomierski Szlak Jabłkowy. Międzynarodowi partnerzy projektu odwiedzą te miejsca wiosną 2024 roku.

W 2019 roku ZZH w Maleńcu oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” zostały wyróżnione w konkursie Narodowego Centrum Kultury pn. „Odkryj Swój Skarb” na najlepsze inicjatywy lokalne promujące lokalne dziedzictwo kulturowe. W 2021 roku jako jedyny obiekt z województwa świętokrzyskiego, dawna fabryka żelaza w Maleńcu została wyróżniona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, promującego adekwatną realizację prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. Od 2022 roku Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest członkiem Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictw Przemysłowego (TICCIH), skupiającego najwartościowsze i najważniejsze zabytkowe obiekty poprzemysłowe w Polsce.


Idź do oryginalnego materiału