Zakończenie projektu „Bezpieczne przejścia dla pieszych w obrębie placówek edukacyjnych w wybranych lokalizacjach na terenie Powiatu Wrocławskiego”

3 tygodni temu

W dniu 13.12.2024 r. zakończyła się realizacja projektu pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych w obrębie placówek edukacyjnych w wybranych lokalizacjach na terenie Powiatu Wrocławskiego”. Projekt objęty był dofinansowaniem w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024, w kwocie 90.289,33 zł. Całkowita wartość zadania wyniosła 236.050,55 zł.

W ramach projektu przeprowadzona została modernizacja i doposażenie trzech przejść dla pieszych w obrębie placówek edukacyjnych w wybranych lokalizacjach na terenie i przy drogach powiatowych Powiatu Wrocławskiego:

Lokalizacja 1: w miejscowości Świątniki – Gmina Sobótka – Powiat Wrocławski - przejście dla pieszych przy ul. M. Kopernika na drodze powiatowej nr 2075D.

Lokalizacja 2: w miejscowości Bierzyce – Gmina Długołęka – Powiat Wrocławski - przejście dla pieszych na pograniczu miejscowości Bierzyce – ul. Wrocławska / Łozina – ul. Milicka, na drodze powiatowej nr 1453D.

Lokalizacja 3: w miejscowości Żórawina – Gmina Żórawina – Powiat Wrocławski – przejście dla pieszych przy ul. Niepodległości na drodze powiatowej nr 1972D.

Z uwagi na położenie przejść przy placówkach edukacyjnych, w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa na przejściach dla dzieci i młodzieży, zastosowano rozwiązania modernizacyjne klasyczne powszechnie stosowane na przejściach, jak również rozwiązania innowacyjne.

Na wszystkich przejściach zamontowano znaki aktywne z pulsatorem i doświetleniem przejść umieszczonym tuż na przejściami. Aktywne przejścia dla pieszych mają na celu lepszą ochronę pieszego w momencie, gdy zbliża się i znajduje się na przejściu. Inteligentny system informuje kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu dla pieszych. Aktywne przejście dla pieszych - jest to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców – zdecydowanie poprawia widoczność niechronionych użytkowników, szczególnie po zmroku. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Na wszystkich przejściach zamontowano punktowe elementy odblaskowe – tzw. kocie oczka, wykonano oznakowanie poziome oraz pionowe i przeprowadzono wymagane roboty budowlane. Każde z przejść posiada również z obu stron pasy ostrzegawcze z płytek STOP. Rozwiązanie to stanowi znaczne ułatwienie korzystania z przejścia i zapewnienia bezpieczeństwa osobom ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo, w celu zapewnienia wolnych od przeszkód pól widoczności na przejściu dla pieszych w Żórawinie zamontowano także znaki Leitboy III.

Ocena efektów realizacji projektu widoczna jest w osiągniętych wskaźnikach produktu. Wszystkie planowane wskaźniki produktu zostały osiągnięte w 100%. Zadanie zostało wykonane zgodnie z planowanym zakresem rzeczowym i w zakładanym przedziale czasowym, tj.: 08.2024r. – 12.2024 r.

Projekt realizowany był samodzielnie przez Powiat Wrocławski.

Idź do oryginalnego materiału