Według pojawiających się prognoz, niebawem na terenie powiatu nakielskiego możemy spodziewać się pierwszych w tym roku opadów śniegu. Jak wiadomo, zimą śnieg i lód mogą stanowić zagrożenie dla pieszych i kierowców. Za odśnieżanie chodników i dróg odpowiadają właściciele nieruchomości sąsiadujących bezpośrednio z chodnikami oraz zarządcy dróg. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości?
Odśnieżanie chodników przylegających do ich posesji.
Właściciel nieruchomości ma obowiązek usunąć śnieg, lód i błoto z chodników przylegających do swojej posesji. Ważne jest, aby chodniki były czyste i bezpieczne dla pieszych. Takiego obowiązku nie ma w przypadku, gdy chodnik jest oddzielony od posesji pasem zieleni. W takiej sytuacji za oczyszczenie chodnika odpowiada zarządca drogi. Z tego obowiązku są zwolnieni także właściciele nieruchomości sąsiadujących z drogami dla pieszych, na których dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów.
Zapobieganie zamarzaniu.
Kiedy tworzy się czarny lód, chodnik należy posypać piaskiem, solą lub inną substancją, aby zapobiec ryzyku poślizgu. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan chodników.
Odśnieżanie dachu.
Jeżeli śnieg lub sople na dachu mogą stwarzać zagrożenie dla pieszych lub pojazdów, właściciel ma obowiązek je usunąć. Dotyczy to szczególnie budynków położonych przy drogach lub chodnikach. Podczas usuwania śniegu z dachów należy zachować szczególną ostrożność, zapewnić sobie odpowiednie środki gwarantujące bezpieczeństwo. W trosce o Państwa bezpieczeństwo, zalecamy również korzystanie z usług specjalistycznych firm świadczących usługi w tym zakresie.
Śnieg, który zostanie uprzątnięty z chodników i dróg dla pieszych, zgodnie z obowiązującym prawem, powinien zostać usunięty przez zarządców dróg, do których bezpośrednio przylegają dane ciągi piesze.
Dlaczego to ważne?
Niedopełnienie obowiązków może wiązać się z wypadkami z udziałem pieszych, powodującymi obrażenia i uszkodzenia ciała. To w dalszej konsekwencji może prowadzić do dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych oraz nałożenia mandatu bądź kary grzywny przez odpowiednie służby.
Jak uniknąć problemów?
1. Regularnie sprawdzaj stan chodników i dachu swojej posesji.
2. Zdobądź odpowiedni sprzęt, taki jak łopaty do śniegu i materiały sypkie.
3. W przypadku obfitych opadów śniegu należy działać odpowiednio wcześnie, aby zapobiec jego gromadzeniu się.
Pamiętaj, iż wypełniając swoje obowiązki przyczyniasz się do bezpieczeństwa swojego, Twoich bliskich i innych mieszkańców naszej okolicy. Zima może być piękna, ale wymaga od nas wszystkich odpowiedzialności.
Autor: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią