Zawichost pamięta o powstańcach styczniowych

1 rok temu
Zdjęcie: 22.01.2023. Zawichost. Uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się przy powstańczej mogile Ludwika i Kazimierza Nurowskich / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


W Zawichoście uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego rozpoczęły się przy powstańczej mogile Ludwika i Kazimierza Nurowskich, znajdującej się na cmentarzu św. Leonarda, gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie uczestnicy obchodów przeszli do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie odbyła się msza w intencji ojczyzny i walczących w powstaniu.

Po liturgii, na placu kościoła parafialnego nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicami upamiętniającymi powstańców pochodzących z ziemi zawichojskiej. W Zawichoście miał miejsce powstańczy sukces. W noc wybuchu zrywu narodowego powstańcy przejęli miasto bez przelewu kropli krwi i utrzymali je do 8 lutego.

Poseł PiS Marek Kwitek, współorganizator obchodów, w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, iż powstańcy styczniowi to przykład najlepszego patriotyzmu. Miłość do ojczyzny wynosili z domu, ponieważ polskie rodziny mimo zniewolenia pielęgnowały wartości patriotyczne i podtrzymywały ducha narodu. Parlamentarzysta nawiązał do wojny w Ukrainie i stwierdził, iż Ukraińcy, walcząc z rosyjskim agresorem, pokazują teraz co znaczy miłość do własnej ojczyzny, jaką ofiarę trzeba ponieść, ile krwi przelać, aby bronić niepodległości.

– Takie wzorce są nam teraz potrzebne. Do niedawna wydawało się nam, iż konflikt zbrojny nie jest możliwy, ale w tej chwili trzeba zmienić sposób myślenia – dodał poseł.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu powiedziała, iż należy pamiętać o powstańcach styczniowych, ponieważ dokonywali trudnych wyborów, ryzykowali życiem, utracili majątki, byli szykanowani, zostali skazani, a mimo to pokazali jak ważna dla nich była wolność Polski i solidarność z własnym narodem.

Na zakończenie uroczystości rocznicowych odbyła się prelekcja posła Marka Kwitka pt. „Powstańczy sukces Zawichostu”. Parlamentarzysta z zawodu jest nauczycielem historii. Po prelekcji wręczone zostały nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie „Śladami Powstania Styczniowego na ziemi zawichojskiej”.

W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych, w tym Wojsko Polskie, władze miasta i powiatu, radni, dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Podczas obchodów odczytane zostały listy skierowane do uczestników uroczystości przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, pełnomocnika PiS poseł Agaty Wojtyszek oraz od wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.

Idź do oryginalnego materiału