Majówka to czas, gdy centrum Wrocławia tętni życiem - koncerty, wydarzenia, tłumy turystów i gitarzystów. Tymczasem wsiadając w tramwaj czy autobus pół godziny od Rynku czeka na nas inna odsłona miasta - zielona, spokojna i niezwykle urokliwa.
Do sześciu obszarów objętych programem Natura 2000 na terenie Wrocławia można dziś bez trudu dojechać komunikacją miejską. Szczególnie warto zajrzeć na zachodnie obrzeża miasta - do Leśnicy i okolic.
Od stycznia Wrocław realizuje projekt Re-witalizacja i Odnowa Leśnicy. Celem jest stworzenie z tej historycznej dzielnicy nie tylko jeszcze lepszego miejsca do życia, ale także punktu weekendowej turystyki dla mieszkańców miasta.
- Podobnie jak Dolina Loary czy Dolina Pałaców i Ogrodów w Jeleniej Górze, my mamy swoje perełki, pałace rozrzucone wokół Bystrzycy. Rozpoczynamy konsultacje społeczne, bo chcemy wspólnie z mieszkańcami ustalić kolejność realizacji 40 zgłoszonych przez nich zadań. To ważne, by Leśnica rozwijała się w dialogu z lokalną społecznością - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Wsiadamy w tramwaj czy autobus i zaledwie po kilkunastu minutach jesteśmy w obszarze natury. Tu, wśród największych wrocławskich lasów - Mokrzańskiego, Ratyńskiego, Stabłowickiego, Leśnickiego - można odetchnąć pełną piersią.
- Piękną, błękitną wstęgą wśród tych lasów płynie Bystrzyca - najbardziej dzika i naturalna rzeka Wrocławia. To idealne miejsce do pieszych i rowerowych wędrówek, spływów kajakowych, pontonowych i na SUP-ie - zaprasza Robert Suligowski, radny miejski.
Linie 3, 10 i 20 zapewniają szybki dojazd z centrum, a autobusy miejskie i aglomeracyjne łączą Leśnicę z resztą miasta i okolicami.
Leśnica tętni też wydarzeniami. Już w czerwcu w Zamku odbędzie się Przegląd Sztuki Survival, a latem nie zabraknie wydarzeń takich jak Noc Świętojańska, Dni Fantastyki, festiwal Lelentfant, finał Dziecinady czy Jarmark Jadwiżański.
- Traktujemy Zamek, jego otoczenie i całą Leśnicę jako trzecie najważniejsze miejsce turystyczne we Wrocławiu, zaraz po Rynku i Hali Stulecia – zaznacza Paweł Kamiński, dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.
Zielony Wrocław to jednak nie tylko Leśnica. Nowe parki i zieleńce - łącznie 56 - powstały w całym mieście w ciągu ostatnich sześciu lat. Nowoczesne skateparki, aquaparki na Brochowie i Zakrzowie, hale tenisowe i trasa biegowa na Partynicach - wszystko to pokazuje, iż we Wrocławiu można aktywnie wypoczywać bez konieczności wyjazdu poza miasto.