Od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące zasiłków chorobowych dla pracowników sektora prywatnego. Kwietniowe nowości dotyczyć będą także m.in. programu opieki dentystycznej dla osób w wieku 3–24 lata, wysokości świadczeń socjalnych, zasiłku dla bezrobotnych oraz opłat notarialnych. Z kolei od 2 kwietnia osoby planujące podróż do Wielkiej Brytanii będą musiały posiadać nowe Elektroniczne Zezwolenie na Podróż (ETA).
Zasiłek chorobowy dla pracowników sektora prywatnego
Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniają się warunki wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników sektora prywatnego. w tej chwili Sécurité sociale wypłaca im zasiłek chorobowy od czwartego dnia zwolnienia, w wysokości 50% dziennego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 1,8-krotność płacy minimalnej (SMIC). Oznacza to maksymalnie 53,31 euro brutto dziennie. Resztę dopłaca pracodawca, tak aby całkowita kwota wynosiła co najmniej 90% wynagrodzenia.
Po zmianach limit wynagrodzenia, od którego obliczany jest zasiłek zostanie zmniejszony do 1,4-krotności płacy minimalnej, co oznacza, iż maksymalne świadczenie wyniesie 41,47 euro brutto dziennie – czyli spadek o 20%.
Zasiłek dla bezrobotnych
Od 1 kwietnia świadczenia dla bezrobotnych będą wypłacane w stałej kwocie, obliczonej na podstawie 30 dni, bez względu na rzeczywistą liczbę dni w danym miesiącu. W skali roku oznacza to stratę 5 dni zasiłku. Zmiany te wynikają z porozumienia między partnerami społecznymi, które zostało zatwierdzone przez rząd jeszcze przed wotum nieufności i opublikowane w Dzienniku Urzędowym.
Więcej https://www.ifrancja.fr/zmiana-obliczania-wysokosci-zasilku-dla-bezrobotnych/
Okres pobierania zasiłku przez starszych bezrobotnych
Od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące długości wypłaty zasiłku dla starszych bezrobotnych. w tej chwili osoby w wieku 53–54 lata mogą pobierać zasiłek przez maksymalnie 22,5 miesiąca, czyli dłużej niż standardowe 18 miesięcy obowiązujące większość bezrobotnych. Osoby mające co najmniej 55 lat mogą natomiast otrzymywać zasiłek przez maksymalnie 27 miesięcy.
Od kwietnia ten próg wiekowy zostaje przesunięty o dwa lata. Oznacza to, iż zasiłek w wysokości 22,5 miesiąca przysługiwać będzie dopiero osobom, które w momencie zakończenia pracy mają co najmniej 55 lub 56 lat. Z kolei maksymalny okres 27 miesięcy będzie dostępny dopiero dla osób mających co najmniej 57 lat.
Ponadto osoby, które ukończyły 53 lata, mogły dotąd skorzystać z korzystniejszych zasad obliczania zasiłku – okres zatrudnienia brany pod uwagę obejmował ostatnie 36 miesięcy przed utratą pracy. od dzisiaj wiek uprawniający do tego przywileju zostanie podniesiony do 55 lat.
Reforma programu M’T dents
Od kwietnia 2025 roku wizyty kontrolne w ramach programu M’T dents (EBD) będą proponowane co roku – zamiast co trzy lata – dzieciom i młodzieży w wieku od 3 do 24 lat. Wizyty oraz leczenie rozpoczęte w ciągu 6 miesięcy od daty wizyt będą w pełni refundowane bez konieczności opłaty z góry.
Ponadto taki przegląd stomatologiczny w programie M’T dents będzie droższy o 10 euro.
M’T dents to program profilaktycznych przeglądów stomatologicznych, mający na celu poprawę higieny jamy ustnej i nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży. Dzięki niemu osoby w wieku od 3 do 24 lat objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą skorzystać z bezpłatnej wizyty u dentysty, a w razie potrzeby również z leczenia. Program dotyczy wszystkich ubezpieczonych, niezależnie od narodowości.
Waloryzacja świadczeń socjalnych
Od kwietnia 2025 roku świadczenia socjalne wypłacane przez CAF, w tym zapomoga RSA, świadczenie dla osób dorosłych z niepełnosprawnością (AAH) oraz premia dla aktywnych zawodowo (prime d’activité), wzrosną o 1,7%.
W przypadku zasiłku solidarnościowego RSA dla pary z dwojgiem dzieci kwota świadczenia wzrośnie z 1 334,98 euro do 1 357,68 euro.
Z kolei kwota świadczenia AAH (dla dorosłych z niepełnosprawnością) wzrośnie z 1 016,05 euro do 1 033,32 euro, co również oznacza podwyżkę o 1,7%.
Sprawdź nowe kwoty zasiłku RSA https://www.ifrancja.fr/nowe-kwoty-zasilku-rsa-od-1-kwietnia-2025-roku/
Kredyt zero procent
Zgodnie z ustawą budżetową na 2025 rok, kredyt bez oprocentowania (pręt à taux zéro) będzie można uzyskać na zakup nowego mieszkania w dowolnym miejscu we Francji, zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Program będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 roku.
Pożyczka o zerowym oprocentowaniu to mechanizm wspierający zakup pierwszego mieszkania przez gospodarstwa domowe, których zasoby nie przekraczają obowiązujących limitów. Nie wymaga ona żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku i jest udzielana na okres nie dłuższy niż 25 lat.
Wzrost opłat notarialnych
Od 1 kwietnia wzrośnie podatek od przeniesienia własności (DMTO), będący częścią opłat notarialnych. Departamenty będą miały możliwość podniesienia go o 0,5 punktu procentowego do maksymalnego progu 5%. Celem podwyżki jest zrekompensowanie spadku liczby transakcji na rynku wtórnym i wsparcie budżetów władz lokalnych.
Obecnie opłaty notarialne przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego stanowią około 7% ceny zakupu i 2–3% ceny w przypadku rynku pierwotnego. Dużą ich część stanowi właśnie DMTO.
Osoby nabywające pierwsze mieszkanie, które przez ostatnie dwa lata nie były właścicielami swojego głównego miejsca zamieszkania, nie zapłacą tej podwyżki.
Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii
Od 2 kwietnia osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii, oprócz paszportu, będą musiały posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż (ETA). Nowy wymóg dotyczy wszystkich podróżnych wjeżdżających do Wielkiej Brytanii bez wizy lub statusu stałego bądź tymczasowego rezydenta – w tym obywateli Unii Europejskiej.
ETA (Electronic Travel Authorisation) będzie kosztować 10 funtów (około 12 euro) i pozostanie ważna przez 2 lata lub do momentu wygaśnięcia paszportu. Pozwoli na wielokrotne wjazdy, jednak każdy pobyt nie może przekraczać 6 miesięcy. Można go uzyskać za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub oficjalnej strony internetowej brytyjskiego rządu.
Więcej https://www.ifrancja.fr/wkrotce-nowe-zasady-wjazdu-do-wielkiej-brytanii/
(KzK)