Zmiany na drogach regionu. Nowe sygnalizacje i ronda

1 tydzień temu

Kolejne zmiany na drogach wojewódzkich. Na trasie ze Świecia do Tucholi uruchomiono nową sygnalizację świetlną, ogłoszono także przetarg na budowę ronda w Golubiu-Dobrzyniu.

Urząd marszałkowski przekazuje, iż nowa sygnalizacja została uruchomiona na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 240 (łączącej Świecie, Tucholę i Chojnice) w Bysławiu z drogami lokalnymi na Cekcyn i Lubiewo w powiecie tucholskim. – Zadanie pochłonęło prawie pół miliona złotych. W ramach prac zamontowane zostały maszty sygnalizatory, szafy sterownicze i kanalizacja kablowa. Ponadto odnowiona została nawierzchnia na drogach dochodzących do skrzyżowania. Przejścia zostały wyposażone w system wykrywania pieszych i detektory pojazdów, za pomocą którego światła dostosowują się do aktualnych natężeń ruchu – czytamy w komunikacie prasowym.

Dodatkowo zamontowany został system pomiaru prędkości – samochody, które poruszają się za szybko, są celowo spowalniane dzięki czerwonego światła. Urząd przypomina, iż w ostatnich latach wzdłuż DW nr 240 łączącej Tucholę ze Świeciem zrealizowano wiele innych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, między innymi budowę drogi rowerowej na odcinku z Tucholi do Płazowa. Wiosną zakończyła się także budowa ronda w Sępólnie Krajeńskim na drodze wojewódzkiej nr 241. – Było to pierwsze zadanie zrealizowane w ramach naszego programu likwidacji miejsc niebezpiecznych – przekazuje KPUM.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany na moście Bernardyńskim. Ruch zostanie poprowadzony tylko w jedną stronę!


Samorząd województwa podaje również, iż ogłoszony został przetarg na budowę kolejnego skrzyżowania z ruchem okrężnym w Golubiu-Dobrzyniu. Trzywlotowe rondo o średnicy 26 metrów połączy drogę wojewódzką nr 534 (ulicę J. Piłsudskiego i Szosę Rypińską) z drogą powiatową na Sokołowo (ul. Sokołowską). Projekt przewiduje również przebudowę chodników, kanalizacji, sieci elektrycznej i teletechnicznej. Po północnej stronie w ciągu drogi wojewódzkiej zaprojektowano wspólny ciąg pieszo-rowerowy. Wyspę centralną otoczy pierścień z nawierzchnią betonową. Ścięcie wyspy od strony północnej pozwoli też na przejazdy pojazdów ponadgabarytowe. Po podpisaniu umowy prace zajmą około 6 miesięcy (bez okresu zimowego).

Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski podkreśla, iż w ostatnich miesiącach zlecił również prace projektowe dla kolejnych inwestycji, m.in. rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 251 z drogą powiatową nr 2548C w Rybitwach (powiat inowrocławski), rozbudową skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 252 z drogą powiatową nr 2569C i drogą powiatową nr 2541C w Dziennicach (powiat inowrocławski) czy rozbudową drogi wojewódzkiej nr 551 polegająca na budowie ronda na skrzyżowaniu DW 551 (ul. Chełmińska i ul. 3 Maja) z drogą powiatową 2013C (ul. Chełmińskie Przedmieście) w Chełmży.

Idź do oryginalnego materiału