Od środy, 1 lipca, pasażerowie miejskich autobusów, chcąc wejść do pojazdu lub z niego wyjść, będą musieli nacisnąć przycisk otwierania drzwi. Jednocześnie na obszarze funkcjonowania Białostockiej Komunikacji Miejskiej, obejmującym Białystok oraz gminy Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Grabówka, Juchnowiec, Supraśl, Wasilków i Zabłudów, wprowadzone zostaną przystanki „na żądanie”.
– Wprowadzamy samodzielne otwieranie drzwi wzorem innych polskich i europejskich miast. Podobnie jak w przypadku przystanków na żądanie, rozwiązanie to wdrażamy na wniosek przedstawicieli pracowników spółek komunikacyjnych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszy mnie, iż dzięki temu białostocka komunikacja będzie funkcjonowała tak, jak komunikacja w całej Europie. Zimą ograniczy to utratę ciepła z wnętrza autobusów, a latem klimatyzacja będzie działała znacznie wydajniej. Przełoży się to również na oszczędności w kosztach funkcjonowania komunikacji.
Otwieranie drzwi dzięki tzw. „ciepłego guzika” oznacza indywidualne otwieranie drzwi przez pasażerów. Aby wejść do autobusu, należy nacisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie drzwi (specjalnie oznakowany), natomiast aby wysiąść – przycisk umieszczony na poręczach po obu stronach drzwi (również oznakowany).
– Indywidualne przyciski przy wejściach ograniczają konieczność otwierania wszystkich drzwi na każdym przystanku, co ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pojazdu. W zimnych miesiącach zapobiega to wychładzaniu wnętrza, a latem pozwala na efektywne działanie układu klimatyzacji – wyjaśnia zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za komunikację, Rafał Rudnicki.
Po uruchomieniu funkcji „ciepłego guzika” przyciski zewnętrzne będą podświetlane na zielono, a po ich naciśnięciu – na czerwono. W najnowszych autobusach podświetlane będą również przyciski wewnętrzne. W sytuacjach, gdy na przystanku wsiada większa liczba pasażerów (np. w godzinach szczytu), kierowcy i pasażerowie będą zwolnieni z korzystania funkcji. Dotyczy to także przypadków, gdy z autobusu korzysta osoba mogąca mieć trudność z naciśnięciem przycisku, np. osoba z niepełnosprawnością lub dziecko. Kierowcy białostockich spółek komunikacyjnych otrzymali w tym zakresie szczegółowe wytyczne.
Jednocześnie od środy, 1 lipca, na terenie Białegostoku oraz sąsiadujących gmin, obsługiwanych przez Białostocką Komunikację Miejską, wprowadzone zostaną przystanki „na żądanie”. Łącznie będzie ich 208 w mieście (28% wszystkich przystanków) oraz 223 poza Białymstokiem. Przystanek „na żądanie” to taki, na którym autobus zatrzymuje się wyłącznie wtedy, gdy pasażer wyraźnie zasygnalizuje chęć wejścia lub wyjścia.
Przystanki te będą oznaczone napisem „na żądanie” w gablotach rozkładowych (w kontrastowym kolorze) oraz odpowiednio wyróżnione w rozkładach jazdy. Stopniowo oznaczenia pojawią się także na słupkach przystankowych. Dodatkowo w autobusach, po zapowiedzi nazwy przystanku, emitowany będzie komunikat „przystanek na żądanie”. Pełna lista przystanków dostępna jest na stronie internetowej BKM.
Aby wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, należy stanąć w widocznym miejscu i odpowiednio wcześniej podnieść rękę, sygnalizując kierowcy zamiar wejścia. Sygnał powinien być wyraźny i podany z wyprzedzeniem, zanim autobus zbliży się do przystanku – zbyt późne jego wykonanie może uniemożliwić bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Potwierdzeniem zauważenia pasażera przez kierowcę jest włączenie prawego kierunkowskazu podczas dojazdu do przystanku.
Źródło: UM Białystok

2 godzin temu








