Znamy już najlepsze piwa, cydry i miody wyłonione w konkursie Greater Poland! [ZDJĘCIA, FILM]

1 miesiąc temu

Podczas odbywających się w połowie listopada Poznańskich Targów Piwnych 2024 ogłoszono wyniki konkursu „Greater Poland”, w ramach którego wybierane są najlepsze piwa, cydry i miody pitne. Tegorocznym zwycięzcą konkursu z tytułem The Greatest Beer został Browar Grodzisk z Piwem Grodziskim.

Pierwsze miejsce wśród cydrów i tytuł The Greatest Cider otrzymał po raz kolejny Cydr Chyliczki – tym razem za cydr Szara & Złota Reneta 2023, a tytuł The Greatest Mead wśród miodów pitnych otrzymał Berry Me In Smoke z miodosytni Quantum Satis Mead. Zwycięzcą Greatest Home Beer został Grzegorz Czesnakowicz, The Greatest Home Mead – Marcin Surma, The Greatest Home Cider – Sylwester Gajda.

Fot. Przemysław Łukaszyk

W ramach konkursu Greater Poland odbyło się sześć konkursów w dziedzinie warzenia piwa oraz produkcji cydrów i miodów, kierowanych do profesjonalistów i amatorów. Doświadczeni sędziowie, zarówno z Polski jak i zagranicy, wyłonili najlepsze produkty branży alkoholowej.


– Kolejna edycja konkursu Greater Poland za nami. Edycja wyjątkowa, bo z aż połową składu sędziowskiego spoza Polski. Dzięki zaproszeniu doświadczonych sędziów z Brazylii, Litwy, Holandii, Niemiec czy Włoch polskie rzemiosło zyskało nowych zagranicznych ambasadorów. Nie obyło się bez niespodzianek. Wśród cydrowni, zawsze mocny Cydr Chyliczki tym razem zdominował konkurencję we wszystkich kategoriach, zgarniając komplet medali. Największe napięcie pod sceną panowało przed ogłoszeniem najlepszej trójki całego konkursu piwnego. Nic w tym dziwnego, wybór najlepszych piw spośród złotych medalistów poszczególnych kategorii nigdy nie należy do łatwych. Zdobywcą tytułu The Greatest Beer został Browar Grodzisk za swoje klasyczne Piwo Grodziskie. Podium uzupełniły dwa inne piwa pozostające w sferze napojów niskoalkoholowych: drugie miejsce wywalczyło Modern Gose z Browaru Sady, trzecie – Bezalkoholowe IPA z Browaru Amber. Pokazuje to z jednej strony docenienie przez finałowe jury piw w nieoczywistych, trudnych w wykonaniu stylach, z drugiej zaś może być po części odzwierciedleniem trendów konsumenckich w kwestii spożycia alkoholu. W klasyfikacji medalowej w konkursie piwnym na pierwszym miejscu uplasował się Browar Sady (11 medali) spod Poznania, wygrywając z Piwnicą Świdnicką i Brofakturą. Wśród nagrodzonych we wszystkich konkursach przewinęli się także profesjonalni i domowi wytwórcy z zagranicy (Litwa, Niderlandy, Węgry, Włochy, Finlandia, Czechy), co zawsze cieszy w kontekście jego rozwoju. Obserwowanie pracy jurorów z perspektywy szefa konkursu dało mi możliwość wsłuchania się w opinie zagranicznych ekspertów na temat jakości polskiego rzemiosła w ogóle. Wnioski są bardzo budujące, zwłaszcza kiedy pozytywne komentarze płyną od sędziów, którzy mieli okazję sędziować na niemal wszystkich kontynentach – podkreśla szef jury Marcin Ostajewski.

Międzynarodowe jury, składające się z uznanych sędziów, każdorazowo ma trudne zadanie wyłonienia medalistów spośród wielu wybitnych produktów, ale ich wiedza i doświadczenie sensoryczne pozwalają im wnikliwie ocenić każdą próbkę.

– Bardzo się cieszę, iż byłem sędzią na Greater Poland Beer Cup. Ten konkurs, który zyskał renomę na przestrzeni lat, stanowi idealne połączenie profesjonalnej organizacji, ekscytującej rywalizacji i ciepłej, przyjaznej atmosfery. Szczególnym zaszczytem było dla mnie uczestnictwo w „Best of Show”, gdzie wybierane były najlepsze piwa całego konkursu. Ta finałowa runda, w której zmierzyły się najlepsze z najlepszych, była prawdziwym punktem kulminacyjnym dla mnie i ponownie pokazała bogatą różnorodność kraftowych trunków. Tym, co sprawiło, iż to wydarzenie było dla mnie naprawdę wyjątkowe, była możliwość ponownego spotkania starych znajomych i nawiązania nowych przyjaźni. Już nie mogę się doczekać kolejnej edycji Greater Poland Beer Cup – mówi jeden z sędziów piwnych, pochodzący z Niemiec Matthias Kopp.

– Uczestniczyłem w różnych degustacjach na całym świecie i muszę przyznać, iż konkurs w Wielkopolsce jest zorganizowany w oparciu o profesjonalne standardy, które wiele innych konkursów chciałoby mieć. Jestem tu już po raz trzeci i za każdym razem jestem mile zaskoczony jego poziomem i wieloma ciekawymi połączeniami smakowymi – podkreśla sędzia piwny Piet Tuinema z Holandii.

Laureaci niewątpliwie mają powody do dumy ze swoich produktów, a organizatorzy konkursu Greater Poland wszystkie medalowe trunki gorąco polecają – wypatrujcie ich na sklepowych półkach.

– Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie Greater Poland, a zdobywcom medali jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje – w Waszych produktach czuć prawdziwie rzemieślniczą pasję, zaangażowanie i ogrom serca! Wasze piwa są po prostu fenomenalne – podkreśla organizator Poznańskich Targów Piwnych, w ramach których odbywa się Greater Poland Grzegorz Stachurski.

Ogłoszenie wyników Greater Poland 2024 odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej na Poznańskich Targach Piwnych w dniu 15 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Idź do oryginalnego materiału