Dwudniowa konferencja podsumowująca projekt CoMobility odbyła się 6-7 marca w Centrum Nauki Kopernik. Przedstawiciele ZTM wygłosili zgromadzonej publiczności prezentację na temat działań edukacyjnych związanych z warszawskim transportem. 8 marca zaprosiliśmy uczestników do zajezdni autobusowej przy ul. Ostrobramskiej.
Projekt CoMobility to wspólna praca naukowców z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Jego celem była zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców miast i poprawa jakości powietrza. W ramach projektu naukowcy prowadzili badania i interwencje w przestrzeni miejskiej.
Podczas konferencji, którą otworzyli wspólnie rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak oraz wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, naukowcy i samorządowcy zapoznali się z ostatecznymi wynikami analiz, a także przedstawiono im wypracowane w projekcie narzędzia do wdrażania niskobudżetowych interwencji wspierających zielone miasta.
– Jesteśmy zespołem multidyscyplinarnym. Zajmujemy się zrównoważoną mobilnością, używając mocy całej nauki i różnych dyscyplin, od fizyki przez chemię, informatykę, aż do psychologii i antropologii społecznej. To nasza siła – powiedziała podczas konferencji dr Anna Nicińska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, liderka projektu.
Podczas sesji Urzędu m.st. Warszawy Sławomir Krejpowicz z Działu Marketingu ZTM zaprezentował działania edukacyjne Zarządu Transportu Miejskiego.
8 marca uczestnicy konferencji zostali zabrani zabytkową Somuą Six do zajezdni MZA przy ul. Ostrobramskiej, gdzie Michał Piwowarski, Starszy specjalista ds. transportu publicznego z Działu Organizacji Przewozów w ZTM, przedstawił założenia Warszawskiego Transportu Publicznego. Po prezentacji goście zwiedzili zajezdnię. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat ekologicznego taboru autobusowego oraz zapoznania się z praca mechaników i osób odpowiedzialnych za codzienne funkcjonowanie i organizację przewozów.