Zwolnienia lekarskie z powodu nadużywania alkoholu

ool24.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: wine-4813260_1280


W 2023 r. około 7,2 mln osób ubezpieczonych w ZUS przynajmniej raz przebywało na zwolnieniu lekarskim, a liczba wystawionych zaświadczeń chorobowych sięgnęła 25,2 mln. Ile z tych zwolnień dotyczyło niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu?

Kod literowy C

Jeśli na zwolnieniu lekarskim widnieje kod C, to przyczyną niezdolności do pracy jest nadużycie alkoholu. jeżeli lekarz stwierdzi, iż istnieje bezpośredni związek miedzy spożyciem alkoholu a stanem chorobowym pacjenta ma obowiązek zamieścić ten kod literowy na zaświadczeniu. W takim przypadku za pierwsze pięć dni nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Z danych ZUS wynika, iż liczba zwolnień chorobowych z powodu nadużycia alkoholu rośnie.

– W 2023 roku w Polsce lekarze wystawili 6,6 tysiąca zaświadczeń z kodem C, oznaczającym niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. To 7,6 procent więcej w porównaniu do 2022 roku. W minionym roku najwięcej, bo 36,4 procent zwolnień lekarze wystawili na okres od 1 do 5 dni. Dane z bieżącego roku, a konkretnie od stycznia do października wskazują, iż liczba zaświadczeń lekarskich z kodem C to już 8 tysięcy czyli więcej niż w latach 2022 i 2023 – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na Opolszczyźnie też więcej

W 2023 r. na Opolszczyźnie do ZUS-u wpłynęło 238 e-zwolnień „alkoholowych”, co w skali kraju stanowiło 3,6 proc. ogółu. Dokładnie tyle samo zaświadczeń lekarze wystawili w województwie podkarpackim, natomiast najmniej w województwie lubuskim, bo 103. Tendencja rosnąca w kraju, ma swoje odzwierciedlenie również na Opolszczyźnie. Od początku roku do końca października do placówek ZUS w regionie wpłynęły już 302 zwolnień z racji nadużycia alkoholu czyli 3,8 proc. wszystkich w Polsce.

W 2023 r. wśród zaświadczeń z kodem C najwyższy odsetek – aż 62 proc., stanowiły zaświadczenia osób pomiędzy 30 a 49 rokiem życia. Najczęściej zaświadczenia lekarskie wystawiano mężczyznom w wieku pomiędzy 40 a 44 rokiem życia (18,7 proc), natomiast kobietom w wieku 30-34 lat (22,3 proc).

Nadużywanie alkoholu to narażenie się na typowe choroby czyli zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ponadto często spotykane są problemy związane z układem krążenia z układem oddechowym np. zapalenie płuc.


*- Informacja: ZUS.

Idź do oryginalnego materiału