Zwrot kosztów za prywatną wizytę u lekarza. Jest projekt ustawy

3 tygodni temu

We wtorek, 26 listopada do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, złożony przez posłów klubu Konfederacji i koła Wolni Republikanie. Proponowane zmiany mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty do maksymalnie 60 dni. W przypadku przekroczenia tego terminu Narodowy Fundusz Zdrowia miałby zwracać pacjentom koszty prywatnych wizyt. Projekt, mimo iż kosztowny, według jego autorów mógłby przynieść oszczędności w zakresie profilaktyki i zapobiegania powikłaniom chorobowym.

Zgodnie z projektem, do ustawy miałby zostać dodany art. 20a, który zakłada, iż pacjent ma prawo do skorzystania ze świadczenia opieki specjalistycznej w terminie nie dłuższym niż 60 dni od zgłoszenia się do świadczeniodawcy, posiadającego umowę z NFZ. W sytuacji, gdy świadczenie nie zostanie udzielone w tym czasie, pacjent będzie mógł skorzystać z odpłatnej wizyty prywatnej, a następnie uzyskać zwrot poniesionych kosztów od NFZ.

Wniosek o zwrot kosztów prywatnej wizyty pacjent musiałby złożyć w swoim wojewódzkim oddziale NFZ w terminie 60 dni od dnia wykonania usługi. Dokumentacja powinna obejmować dane osobowe pacjenta, informacje o zgłoszeniu się do świadczeniodawcy i braku realizacji świadczenia w wymaganym terminie, a także dowód zapłaty za prywatne świadczenie, np. paragon. NFZ miałby 30 dni na rozpatrzenie wniosku i dokonanie zwrotu kosztów.

Poseł Przemysław Wipler przypomniał, iż pomysł jest realizacją jednej z obietnic wyborczych Polski 2050-Trzeciej Drogi, choć projekt złożyli parlamentarzyści Konfederacji i Wolnych Republikanów. W jego opinii, rozwiązanie to mogłoby znacząco poprawić dostępność do opieki zdrowotnej. Projekt nowelizacji został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Sejmu. Jednak przedstawiciele innych ugrupowań, w tym Polski 2050-Trzeciej Drogi, wydają się podchodzić do projektu z dystansem. Posłanka Wioleta Tomczak zaznaczyła, iż na realizację obietnic wyborczych ugrupowania jest czas do końca obecnej kadencji Sejmu.

Eksperci wskazują, iż szanse na uchwalenie tych przepisów w obecnym kształcie mogą być ograniczone, głównie ze względu na potencjalne wysokie koszty wprowadzenia nowych rozwiązań oraz potrzebę szerszej analizy ich skutków dla budżetu NFZ.

Zgodnie z założeniami projektu, nowe przepisy miałyby wejść w życie po 90 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. jeżeli zostaną uchwalone, pacjenci mogliby szybciej korzystać z opieki medycznej lub uzyskać zwrot kosztów prywatnych wizyt, co byłoby istotnym wsparciem w obliczu problemów z dostępnością usług zdrowotnych.

Idź do oryginalnego materiału