10 lat temu Odra Opole wydostała się z niższych lig i wróciła na poziom centralny!

1 tydzień temu

Odra Opole wtedy to bowiem wygrała baraż o awans do 2 ligi z Vinetą Wolin. Najpierw, bo 11 czerwca, zwyciężyła 2:0 na wyjeździe, a cztery dni później zremisowała 1:1 u siebie i mogła świętować!

Po kolei jednak. Tułaczka Opolan po niższych ligach zaczęła się w sezonie 2008/09. Wówczas to spadła z zaplecza elity, choć tego sezonu choćby nie dokończyła, a to ze względu na zawieszenie licencji. I dwa ostatnie mecze oddała walkowerem (z Górnikiem Łęczna i Widzewem Łódź).

Kolejną kampanię już pod nazwą Oderka zespół rozpoczął w 4 lidze opolskiej i wygrał ją w cuglach. Wielu więc spodziewało się, iż tym samym rozpoczyna się marsz w górę. Nic bardziej mylnego.

W opolsko-śląskiej 3 lidze team ze stolicy regionu utknął na trzy sezony (zajmując piąte, szóste i pierwsze miejsce), a i tak niedługo do niej wrócił, bo w 2 lidze zachodniej (były wtedy dwie grupy) zajął dopiero 12 miejsce, co w związku z reorganizacją rozgrywek, oznaczało spadek. Niebiesko-czerwoni na czwartym poziomie musieli uznać wyższość Polonii Bytom. W kolejnej edycji zmagań już jednak triumfowali w lidze.

Odra Opole wygrała baraż o awans do 2 ligi

Łatwo nie było, bo ówcześni podopieczni Jana Furlepy nie tylko musieli wygrać wówczas najsilniejszą ponoć w Polsce grupę 3 ligi (66 pkt, gole 63:17) przed duetem z Bielska-Białej, Stal i Rekord), ale i przejść baraże, gdzie w dwumeczu rozprawili się z Vinietą Wolin. Najpierw wygrali 2:0 na wyjeździe, a następnie zremisowali 1:1 u siebie… Warto odnotować, iż razem z nią swoje dwumecze wygrały wówczas Polonia Warszawa i Warta Poznań (obie drużyny występują teraz z Odrą w 1 lidze) za to z Olimpią Elbląg nie dał sobie rady Motor Lublin (obecnie ekstraklasa).

W związku z tym postanowiliśmy nieco odświeżyć w pamięci ten czas. I przypomnimy, którzy piłkarze mieli wkład w ten sukces. Większy lub mniejszy. Co interesujące z tamtej kadry w dzisiejszej nikt się nie „zachował”. Ba, choćby w poprzedniej kampanii był jedynie Dawid Wolny, a i tak wówczas wrócił po paru latach przerwy. Nikt też jakieś oszałamiającej kariery nie zrobił.

Kto ograł dla Opolan?

Niemniej Tobiasz Weinzettel zaczepił się w Wiśle Kraków, ale w ekstraklasie nie zagrał. Na zapleczu elity w różnych klubach grali bracia Gancarczykowie: Waldemar i Mateusz (obaj Stal Mielec i Stomil Olsztyn) oraz Krzysztof (GKS Jastrzębie), a także Mateusz Bodzioch (Stal Mielec, Warta Poznań, Radomiak Radom), Rafał Brusiło (Skra Częstochowa), Robert Trznadel (Stal Rzeszów) i Bartosz Włodarczyk (Puszcza Niepołomice).

  • Rafał Brusiło 33 mecze (2944 minuty) 1 gol,
  • Mateusz Bodzioch 31 (2745) 6,
  • Tomasz Wepa 31 (2654) 1,
  • Waldemar Gancarczyk 31 (2485) 12,
  • Mateusz Peroński 29 (2289) 3,
  • Damian Ałdaś 28 (1800) 3,
  • Tobiasz Weinzettel 20 (1800) 0,
  • Bartłomiej Kolanko 25 (1561) 0,
  • Mateusz Gancarczyk 31 (1552) 4,
  • Robert Trznadel 15 (1334) 2,
  • Przemysław Bella 26 (1264) 7,
  • Krzysztof Gancarczyk 25 (1175) 0,
  • Grzegorz Kleemann 13 (1170) 0,
  • Dawid Wolny 28 (1140) 8,
  • Łukasz Staroń 22 (1117) 7,
  • Marcin Niemczyk 21 (1078) 3,
  • Janusz Gancarczyk 18 (106) 3,
  • Maciej Michniewicz 10 (900) 0,
  • Bartłomiej Gawron 12 (871) 0,
  • Michał Sypek 11 (563) 1,
  • Krzysztof Kiercz 7 (521) 2,
  • Bartosz Włodarczyk 18 (424) 0,
  • Adrian Droszczak 5 (176) 0,
  • Michał Grochowski 2 (23) 0,
  • Bartosz Sobczyński 1 (9) 0,

Czytaj także: Równo 45 lat temu Odra Opole zagrała po raz ostatni w piłkarskiej elicie

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydanie

Idź do oryginalnego materiału