Jest to wspólny unijny numer łączności alarmowej od ponad 30 lat, który ratuje zdrowie i życie mieszkańców Starego Kontynentu, w tym kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Przez ostatnich 12 lat wykonano na niego przeszło 1,5 miliarda połączeń. W Polsce tylko w 2021 roku operatorzy numeru alarmowego odebrali ponad 21 milionów zgłoszeń, z czego 35 procent niestety było nieuzasadnionych.
-W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu zapadają najważniejsze decyzje dla mieszkańców województwa opolskiego – mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. – Na 380 tysięcy zgłoszeń trafiających do dyspozytorni Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Opolu mieliśmy ponad 16 tysięcy nieuzasadnionych zgłoszeń, czyli ponad 50 procent. Są to zgłoszenia, które odbierają szansę innym osobom na otrzymanie pomocy w przypadkach pilnych i bardzo ważnych, czasem zagrażających życiu.
– Chciałbym zwrócić się z apelem do osób, które dzwonią na numer 112, aby robić to wtedy, kiedy naprawę coś się dzieje. Nie należy się bać takiej rozmowy, bo my bardzo chcemy udzielić pomocy i skierować odpowiednie służby. A gdy już pomoc jest potrzebna, to najważniejszym jest, aby precyzyjnie podać nam miejsce zdarzenia, bo to jest dla nas podstawa – dodaje Ditmar Kurzał, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu.
Podczas spotkania w CPR wręczono dyplomy dla pracowników, którzy swoją pracą i poświęceniem ratują ludzkie zdrowie i życie.
Sławomir Kłosowski, Ditmar Kurzał:
Szersza relacja:
Autor: Katarzyna Żurawska-Leśków