15% podatku od firm!

3 godzin temu

Z mocą wsteczną zaczną obowiązywać przepisy ustalające podatek od osób prawnych na 15%

Projekt ustawy mający na celu dostosowanie się do dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15% został złożony w parlamencie zaledwie kilka tygodni po skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu braku zgodności z tą dyrektywą.

Przepisy, które powinny zostać zatwierdzone do końca 2023 r., zaczną obowiązywać z mocą wsteczną od 31 grudnia 2023 r.

Urzędnicy uważają, iż to wsteczne zastosowanie, wraz ze szczegółowymi zapisami projektu ustawy, może pomóc Cyprowi uniknąć grzywien nałożonych przez Trybunał UE.

Zgodnie z nowym prawem firmy zarządzające żeglugą będą podlegać minimalnej stawce podatku wynoszącej 15%, pomimo zwolnień przewidzianych w innej dyrektywie UE.

Oczekuje się, iż podatek ten obejmie około 60 spółek na Cyprze.

Rząd proponuje, aby dotknięte epidemią przedsiębiorstwa złożyły swoją pierwszą deklarację podatkową w czerwcu 2026 r. za rok podatkowy 2024.

Ustawa wprowadza obowiązkową zasadę uwzględniania dochodów (IIR) dla lat podatkowych rozpoczynających się pod koniec 2023 r. oraz zasadę niedostatecznie opodatkowanych płatności (UTPR) dla lat podatkowych rozpoczynających się 31 grudnia 2024 r.

Krajowy podatek uzupełniający zostanie wprowadzony dla lat podatkowych rozpoczynających się 31 grudnia 2024 r.

Ten dodatkowy podatek będzie nakładany i stosowany w prawie krajowym proporcjonalnie do postanowień konkretnej dyrektywy UE.

Decyzja o wprowadzeniu krajowego podatku uzupełniającego od 2025 r., a nie od 2024 r., ma na celu danie poszkodowanym cypryjskim przedsiębiorstwom czasu w dostosowanie się do zmieniających się warunków międzynarodowych.

Działanie to ma na celu zapobieżenie potencjalnie szkodliwym relokacjom z Cypru do miejsc oferujących większe korzyści podatkowe, szczególnie w odniesieniu do filaru 2.

Chociaż większość państw UE wprowadzi krajowy podatek uzupełniający w tym roku, Cypr ocenił, iż jego stosowanie od 2024 r. może potencjalnie zmienić zachowanie dotkniętych nim przedsiębiorstw.

Może to mieć wpływ zarówno na coroczny przepływ znacznych wpływów podatkowych z ustalonej krajowej stawki podatku od osób prawnych, jak i na całą gospodarkę poprzez relokację przedsiębiorstw i ich pracowników.

Urzędnicy ocenili, iż utrata dochodów spowodowana tą decyzją polityczną jest znacznie mniejsza niż potencjalny trwały wpływ utraconych wpływów podatkowych i recesji gospodarczej, który mógłby być skutkiem wcześniejszego wdrożenia tej polityki.

Idź do oryginalnego materiału