24 sierpnia w Mosinie rusza Festiwal po Drodze [program]

5 miesięcy temu

24 sierpnia w Mosinie odbędzie się Festiwal po Drodze. Nasze miasto będzie pierwszym przystankiem ośmiodniowej, festiwalowej trasy. Inauguracja Festiwalu zbiegnie się z wydarzeniem „Szeroko na Wąskiej”.

po Drodze

Trzecia wędrowna edycja Festiwalu po Drodze rusza pod hasłem inteligencja | wiedza |mądrość i odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce. Festiwal po Drodze rozpocznie się w piątek 23 sierpnia wieczorem debatą o roli literatury zorganizowaną w poznańskim hotelu Sheraton. Stąd festiwalowy konwój wyruszy w tygodniową podróż przez osiem miast Wielkopolski: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew.

24 sierpnia w Mosinie pojawią się: Marcin Wicha, Justyna Suchecka, Jagoda Ratajczak – Językowo i Jarosław Mikołajewski. To również dzień premiery książki Rafał Żak pisze książki o nauce – „Nudne słowo na N” (Wydawnictwo Dowody). W tym roku każdy dzień będzie miał swojego gospodarza — o atmosferę na scenie w Mosinie zadba Filip Springer. W Ptasim Parku spotkacie również mobilne serca ekipy festiwalowej — Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz/ Rozmawiam, bo lubię, Witold Szabłowski – Notatnik Reportera.

– Zadamy wiele pytań o współczesność: o rolę ludzkiej i poza ludzkiej inteligencji w historii planety, o antropocentryczne miejsce człowieka wobec innych ziemskich bytów i zjawisk, zapytamy o sztuczną inteligencję i doświadczenia zmysłowe jako kontrę do tego, co erudycyjne, a nasi goście spróbują udzielić odpowiedzi – zdradza Filip Springer, dyrektor programowy Festiwalu po Drodze, pisarz i reporter. – Czy to się uda? Nie wiem, ale mam nadzieję, iż tematy, które poruszymy staną się dla uczestników festiwalu punktem wyjścia do własnej, osobnej refleksji – dodaje Filip Springer.

W ramach festiwalu odbędą się też spacery przyrodnicze ze Stanisławem Łubieńskim, projekcje filmów w plenerze i salach kinowych, a wieczorami – improwizowane spektakle teatru Klancyk i sety DJ-skie z muzyką świata. W strefie dziecięcej festiwalu oprócz animacji i warsztatów zaplanowano osobne pasmo programowe: spotkania z ulubionymi przez małych czytelników autorkami i autorami. Będzie też strefa odpoczynku ze wspólnym czytaniem i planszówkami. Tegoroczną nowością jest kooperacja festiwalu z Poznańską Nagrodą Fotograficzną.

– Dzięki temu będziemy gościć na festiwalu Rafała Milacha – wybitnego polskiego fotografa i jedynego polskiego członka legendarnej agencji fotograficznej Magnum – dodaje Springer. – W programie znajdą się także spotkania z laureatami nagrody i jej kuratorem Grzegorzem Dembińskim.

Festiwal po Drodze w wędrownej formie odbywa się po raz trzeci. Jego historia rozpoczyna się w Miedziance – wymazanym z mapy miasteczku z debiutanckiego reportażu Filipa Springera. To tam przed pandemią odbywał się ten, stacjonarny jeszcze wtedy festiwal. Rozrastająca się społeczność festiwalowa i troska o niezadeptywanie tego wyjątkowego miejsca, skłoniła organizatorów do poszukiwania alternatywnych form spotkań z publicznością.

– Uznaliśmy po prostu, iż zamiast ściągać ludzi z całej Polski na festiwal, przywieziemy go do nich – wyjaśnia Katarzyna Krawczyk, dyrektorka festiwalu. – Ta formuła pozwala nam dotrzeć do lokalnej publiczności. Spotykamy na trasie wspaniałych ludzi, którzy kochają książki.

Festiwal po Drodze – przystanek Mosina
Lokalizacja: Park Ptasi (naprzeciwko dworca PKP)
Data: 24.08, od godz. 11:30
Program:
  • lekcja poezji z Barbara Klicka
  • spacer przyrodniczy ze Stanisławem Łubieńskim Dzika Ochota
  • warsztaty dla Dyskusyjnych Klubów Książki
  • projekcje filmów Fundacji Deloitte
  • spektakl teatru improwizowanego Klancyk
  • set DJ-ski Grzegorza Czemiela: muzyka świata
Ponadto atrakcje dla dzieci:
  • całodniowe warsztaty
  • spotkanie z Robert Robb Maciąg wokół „Książki o górach”
  • strefę chill ze wspólnym czytaniem i planszówkami

Festiwal Po drodze

Festiwal Po drodze

Post 24 sierpnia w Mosinie rusza Festiwal po Drodze [program] pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału