50-lecie Teatru im. J. Kochanowskiego przewiduje szereg wydarzeń dla mieszkańców regionu.
– Myślę, iż najlepszą formą uczczenia tego czasu jest zaproponowanie widzom jeszcze szerszego repertuaru. Takiego, który zaprasza do prawdziwego dyskursu, jest różnorodny i atrakcyjny – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor „Kochanowskiego”.
Marszałek Szymon Ogłaza mówił, iż jubileusz 50-lecia teatru to wydarzenie niezwykłe.
– To kawał czasu, pół wieku nieprzerwanej działalności tej instytucji kultury – mówił. – Dla wielu opolan była pierwszym miejscem kontaktu ze sztuką. To również obiekt wyróżniający się wizerunkiem pod względem architektonicznym. Szczególnie po ostatniej pierwszej modernizacji – dodał chwaląc dobrą współpracę z teatrem.
50-lecie Teatru Kochanowskiego. Jakie atrakcje
Już w sobotę premierowy spektakl „POV: Masz 12 lat i prze****ne”. Sztuka opowiada o przemocy z perspektywy dojrzewającego chłopca, który próbuje zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Porusza problem samotności i kryzysu zdrowia psychicznego wśród nastolatków i jest częścią projektu „Fake&Hate. Opolskie bez przemocy”.
– Dedykujemy ten spektakl młodzieży i dorosłym. Warto spojrzeć na problemy nastolatków w wnikliwy i szczególny sposób – podkreśla Rakowski. Dodaje, iż na opolskiej scenie pojawią się też spektakle gościnne.
W planie obchodów 50-lecia jest między innymi koncert, który powstanie we współpracy z Wojtkiem Mazolewskim. Będą także jubileuszowe wystawy z Galerią Sztuki Współczesnej, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i Muzeum Polskiej Piosenki.
Poza okołoteatralnymi wydarzeniami, jak na przykład czytania performatywne, spotkania z widzami i ekspertami. Najbliższe już 25 stycznia związane ze sztuką „Burza. Regulamin wyspy”.
Premiera „Przedwiośnia” – po raz kolejny po 50 latach
Zespół teatru zadedykował jubileuszowi 50-lecia spektakl „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
– To właśnie „Przedwiośnie”, w reżyserii Stanisława Brejdyganta, otwierało tę scenę 50 lat temu. Dziś mamy inne pokolenie, jest inna perspektywa spojrzenia i podejście do klasyki. Tekst na warsztat weźmie Piotr Ratajczak – zapowiada dyrektor Rakowski.
Efekty jego pracy zobaczymy już 14 czerwca. Premiera „Przedwiośnia” w reżyserii Piotra Ratajczaka otworzy 49. edycję Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka żywa” (w roku 2020 festiwal nie odbył się z powodu pandemii).
Szef teatru zaznaczył, iż dziś cieszy go przede wszystkim liczny zespół, który się ceni, lubi i szanuje. – I oczywiście widzowie, którzy coraz bardziej są otwarci na różne formy teatru.
Dodajmy, iż opolski „Kochanowski” to największy teatr dramatyczny w Polsce – pomijając sceny operowe. Prezentuje spektakle na czterech scenach. Obecnie w teatrze pracuje blisko 90 osób, z czego 20 osób stanowi zespół aktorski.
Dyrektor Rakowski: chcemy rozsmakować ludzi w kulturze
– Na co dzień chcemy pobudzać widzów, dawać strawę duchową, intelektualną i artystyczną. A wszystko po to, by rozsmakowywać ludzi w kulturze w ogóle – spuentował Norbert Rakowski.
Natomiast wicemarszałek Zbigniew Kubalańca zauważył, iż Opolskie powinno być dumne z faktu posiadania tak znaczącego teatru w skali Polski, będąc przy tym tak małym województwem. Poinformował, iż reprezentowany przez niego urząd wsparł obchody roku jubileuszowego kwotą 200 tys. zł.
Dodajmy, iż teatr przygotował szereg gadżetów. Na przykład apaszki, czapki z daszkiem, torby czy grafiki na telefon. Twórcą identyfikacji graficznej 50-lecia jest Krzysztof „Kuki” Iwański, artysta grafik współpracujący z instytucją.
Szczegółowy program 50-lecia „Kochanowski” będzie prezentował na swojej „www”. Warto śledzić także intensywną i ciekawą aktywność tej instytucji w mediach społecznościowych.
„O!Polska” jubileusz teatru objęła patronatem medialnym.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania