81. rocznica likwidacji niemieckiego obozu na Majdanku. Pamięć o ofiarach i świadectwo Zacheusza Pawlaka

7 godzin temu
Zdjęcie: Muzeum na Majdanku w Lublin


Rocznicowe uroczystości na Majdanku

W poniedziałek, 22 lipca, o godzinie 12:30 pod Pomnikiem-Mauzoleum na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku złożony zostanie hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu. W uroczystościach udział wezmą m.in. byli więźniowie KL Lublin.

Wcześniej, o godz. 10:00, zaplanowano bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, który poprowadzi uczestników „śladami Zacheusza Pawlaka”. To wyjątkowa okazja, by poznać historię jednego z tysięcy ludzi, którzy przeszli przez piekło Majdanka.

Oddam, szukam, pozdrawiam, praca

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Zobacz posty

22 lipca 1944 – ostatni dzień KL Lublin

22 lipca 1944 roku zakończyła się jedna z najciemniejszych kart historii Lublina i całej Europy – ostateczna likwidacja niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, zwanego Majdankiem.

Tego dnia, w godzinach popołudniowych, z obozu wyruszył ostatni transport ewakuacyjny – około 800 osób, którym później dołączono 229 więźniów z obozu pracy przy ul. Lipowej.

Niemcy w pośpiechu niszczyli dokumenty, palili krematorium, choć nie udało im się zniszczyć całej infrastruktury. Pozostały m.in. komory gazowe, piece krematoryjne i metalowe urny na prochy.

To właśnie dzięki temu Majdanek zachował się w tak dużym stopniu jako świadectwo zbrodni, której ofiarą padło ponad 130 tysięcy ludzi deportowanych z całej okupowanej Europy.

Zobacz również

81. rocznica likwidacji niemieckiego obozu na Majdanku. Pamięć o ofiarach i świadectwo Zacheusza Pawlaka

Wtorek z przelotnymi opadami i burzami na Lubelszczyźnie. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą w części regionu

KRÓLewski Piknik Lotniczy po raz pierwszy w Radawcu pod Lublinem! Spektakularne pokazy i atrakcje już 16 sierpnia

Brak prądu we wtorek, 22.07.2025 – lista miejscowości w woj. lubelskim

Zacheusz Pawlak – człowiek, który przeżył

Rocznica 81-lecia likwidacji KL Lublin poświęcona jest Zacheuszowi Pawlakowi, którego losy poruszają do dziś. We wrześniu 1942 roku zgłosił się na gestapo, by uratować swoich braci.

Aresztowany, przez kilka miesięcy był torturowany, a następnie deportowany na Majdanek, gdzie spędził 441 dni. Przeszedł przez kolejne obozy: Natzweiler, Neckarelz i Dachau, z którego uciekł podczas marszu ewakuacyjnego 3 maja 1945 roku.

Po wojnie został lekarzem. Złożył sobie jednak obietnicę: jeżeli przeżyje – spisze wspomnienia. Tak powstała poruszająca książka „Przeżyłem”, która w tym roku doczekała się nowego wydania we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka.

„Chciałbym zapomnieć, wyrwać z pamięci ten koszmar i zrzucić z ramion ciężar tamtych lat (…). I chciałbym coś zrobić dla Nich, dla Tych, co nie doczekali. Chciałbym, aby pamięć o Nich przetrwała i była ostrzeżeniem dla tych, którzy nie doceniają słowa POKÓJ” – pisał Pawlak.

Idź do oryginalnego materiału