Obchody 82. rocznicy rozpoczęcia likwidacji obozu przesiedleńczego odbędą się dziś w Zwierzyńcu.
Niemcy zaczęli wywozić ostatnich więźniów, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze, do obozów w Potulicach, Majdanku oraz innych miejsc odosobnienia. Część więźniów została rozstrzelana w pobliskich lasach. Po kilku dniach obóz przestał istnieć, a jego zabudowania wykorzystano później do innych celów. W obozie przesiedleńczym w Zwierzyńcu osadzono blisko 26 tysięcy osób, w tym 7 tysięcy. Historycy szacują, iż przynajmniej 200 osób zmarło w wyniku przemocy, głodu i zaniedbań. Do śmierci doprowadziły brutalne warunki: bicie, tortury, głód, oraz brak opieki medycznej.
Ostatni transport z obozu w Zwierzyńcu odjechał 13 sierpnia 1943 roku. Obóz zlikwidowano w 1944. Był to największy obóz przesiedleńczy na Zamojszczyźnie.
W miejscu, gdzie był główny plac niemieckiego obozu, w celu upamiętnienia tragedii wybudowano kościół-pomnik pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu. Uroczystości rozpoczną się przy tym kościele o 9:15.
EwKa / opr. AKos
Fot. Kazimierz Mendlik / wikipedia.org

9 miesięcy temu

![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [14-6-2026]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-7-6-2026-1781388973.jpg)







