83. rocznica pacyfikacji Woli Zarczyckiej

1 dzień temu

W dniach 20-21 czerwca mieszkańcy Woli Zarczyckiej ponownie oddali hołd ofiarom jednej z najtragiczniejszych kart w historii swojej miejscowości. W 83. rocznicę pacyfikacji wsi wspominano 76 mieszkańców zamordowanych przez niemieckiego okupanta podczas akcji odwetowej przeprowadzonej 20 czerwca 1943 roku.

Pacyfikacja była represją za działalność Armii Krajowej i wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielali polskiemu podziemiu niepodległościowemu. Niemieckie oddziały otoczyły wieś, a następnie przeprowadziły masowe aresztowania. Około 700 mężczyzn zostało zgromadzonych na placu szkolnym i poddanych selekcji. Część wywieziono do więzień i obozów, natomiast 76 osób skazano na śmierć i rozstrzelano.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w sobotę mszą św. sprawowaną w intencji ofiar w kościele parafialnym w Woli Zarczyckiej. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji, gdzie oddali hołd pomordowanym mieszkańcom, składając wieńce, kwiaty i zapalając znicze.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych, poczty sztandarowe, młodzież szkolną i mieszkańców wsi. Zarząd Powiatu Leżajskiego reprezentował Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek.

Drugiego dnia obchodów wystartowała czwarta edycja Rowerowego Rajdu Pamięci. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które w aktywny sposób uczciły pamięć ofiar pacyfikacji.

Pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat pozostaje ważnym elementem lokalnej tożsamości i świadectwem patriotyzmu kolejnych pokoleń mieszkańców Woli Zarczyckiej.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Miasto i Gmina Nowa Sarzyna

Idź do oryginalnego materiału