Alert RCB, 3. stopień ostrzeżenia na Lubelszczyźnie i prawie 40 st. C w cieniu. Nadciąga afrykański żar w ten weekend

1 godzina temu
Zdjęcie: butelka wody słońce upał pogoda


Sytuacja pogodowa w regionie staje się ekstremalna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o podwyższeniu stopnia ostrzeżenia meteorologicznego z drugiego na trzeci – czyli najwyższy w obowiązującej skali – dla całej Lubelszczyzny.

Prognozy na weekend są jednoznaczne: czeka nas potężna fala afrykańskich upałów, podczas której słupki rtęci zbliżą się do granicy 40 stopni Celsjusza. W związku z realnym zagrożeniem dla zdrowia, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło masową wysyłkę wiadomości ostrzegawczych.

Prawie 40 stopni w cieniu. Sprawdź prognozę na weekend

Komunikat IMGW o najwyższym stopniu zagrożenia zacznie obowiązywać w sobotę, 27 czerwca od godziny 10:00, a przewidywane utrudnienia i ekstremalne temperatury potrwają co najmniej do poniedziałku, 29 czerwca do godziny 20:00. Synoptycy szacują prawdopodobieństwo wystąpienia tych przewidywań na wysokie 80%. Ostrzeżenie w razie utrzymywania się mas gorącego powietrza może być kontynuowane w kolejnych dniach.

Przebieg pogody na najbliższy weekend na Lubelszczyźnie zapowiada się następująco:

  • Sobota (27 czerwca): W ciągu dnia bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna osiągnie od 33°C do 35°C. W nocy termometry wskażą od 18°C do 20°C.
  • Niedziela (28 czerwca): Prawdziwe apogeum żaru. W dzień czeka nas temperatura maksymalna od 35°C do choćby 38°C (lokalnie w regionie do 39°C). Noc przyniesie minimalne wartości na poziomie od 22°C do 24°C, co oznacza tzw. noc tropikalną.
  • Poniedziałek (29 czerwca): Utrzymanie się fali upałów z temperaturami w dzień od 35°C do 39°C.

Zobacz również

Akcja kontrterrorystów przy ul. Koryznowej. Obezwładnili uzbrojonego 58-latka, groził odebraniem sobie życia

Zabarykadował się w mieszkaniu, grozi, iż odbierze sobie życie. Policja, negocjatorzy i kontrterroryści w akcji

Wahadło na ul. Zamojskiej przy Biedronce i zakaz wjazdu osobówek. Przebudowa al. Unii Lubelskiej wkracza w nowy etap

Nietypowa konstrukcja na Placu Litewskim. Wiemy, co tu będzie się działo w ten weekend [WSTĘP WOLNY]

Służby apelują o ostrożność. Alert RCB na telefonach

W związku z wprowadzeniem najwyższego stopnia alarmu, do mieszkańców Lublina oraz całego województwa lubelskiego rozesłano SMS-owe komunikaty ostrzegawcze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w nich o podstawowych zasadach przetrwania tak ekstremalnych temperatur.

„Uwaga! Dziś i jutro (27/28.06) prognozowany upał. Unikaj przebywania na słońcu i wysiłku fizycznego. Nawadniaj się. Noś nakrycie głowy i lekką odzież” – brzmi oficjalna treść komunikatu rozsyłanego na telefony komórkowe.

Lekarze i służby ratunkowe apelują, aby w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11:00 a 16:00, w miarę możliwości ograniczyć wyjścia z domów, szczególnie w przypadku dzieci, seniorów oraz osób z problemami kardiologicznymi.

Idź do oryginalnego materiału