Andżelika Borys Honorową Obywatelką Poznania. Łukaszenka represjonował ją latami

1 rok temu

Wieloletnia działaczka i przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. „Zasłużonymi dla miasta” zostali: Janusz Heller, Iwona Jabłońska, Lech Konopiński, Urszula Sipińska oraz Fundacja Redemptoris Missio. Przyznano też Nagrodę Artystyczną, Naukową i Sportową.

Honorowa Obywatelka Poznania

W czwartek, 29 czerwca podczas uroczystej sesji rady miasta Poznania zostały wręczone nagrody honorowe dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymała Andżelika Borys, działaczka polonijna z Białorusi, która od lat była represjonowana przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W 2005 roku została wybrana przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi. Pomimo unieważnienia zjazdu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi, w 2009 roku Borys ponownie została wybrana na to stanowisko. Po rezygnacji z funkcji, wyjechała z Białorusi, ale po powrocie do kraju w 2016 roku ponownie objęła stanowisko przewodniczącej. Przez wiele lat była prześladowana przez białoruski wymiar sprawiedliwości. Przesłuchiwano ją wielokrotnie przez KGB, prokuraturę i milicję. Kilka razy była skazywana na grzywny i areszt. 23 marca 2021 roku została aresztowana i postawiono jej absurdalne zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, za co na Białorusi grozi kara od 5 do 12 lat więzienia.

25 marca ubiegłego roku została zwolniona z więzienia, ale przez cały czas była przetrzymywana w areszcie domowym, a dopiero kilka tygodni temu została oczyszczona z zarzutów. Andżelika Borys jest laureatką wielu nagród za walkę o demokrację i promowanie polskiej kultury w warunkach reżimu Łukaszenki. W 2014 roku otrzymała nagrodę „Polonicus” za organizację życia polonijnego w Europie Wschodniej, przyznawaną przez Polonię europejską przy współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.

„Zasłużonymi dla Miasta Poznania zostali:

Iwona Jabłońska, koszykarka KS Polonia Bytom od 1969 roku, później zawodniczka TS Olimpia Poznań i AZS Poznań, reprezentantka Polski w kadrze seniorów. W 2002 r. założyła Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy w Poznaniu. W 2005 r. otrzymała tytuł Trenera Roku Wielkopolski. Od 2016 roku jest Prezesem Zarządu MUKS Poznań.

Janusz Heller, działacz Solidarności, który był represjonowany i więziony w czasach PRL-u. Od lat 80. jest aktywnym działaczem społecznym, turystycznym i instruktorem harcerskim na osiedlu Łazarz i Grunwald. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność spółdzielczą i społeczną.

Lech Konopiński, znany poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci oraz widowisk telewizyjnych. Stworzył około 600 tekstów piosenek dla wielu artystów, m.in. dla Eleni, Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar. W 2004 roku otrzymał Order Uśmiechu, a w 2009 roku Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urszula Sipińska, znana piosenkarka, kompozytorka i pianistka, a także projektantka wnętrz, pisarka i publicystka. Po zakończeniu kariery estradowej powróciła do swojej drugiej pasji – architektury. Ma na koncie ponad 50 realizacji architektonicznych, a wśród nich Centrum Prasowe Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tytuł „Zasłużony dla miasta” otrzymała też Fundacja Redemptoris Missio. Jej główną działalnością jest niesienie specjalistycznej pomocy medycznej oraz organizowanie wyjazdów personelu medycznego. Takich jak lekarze wielu specjalizacji, pielęgniarki i położne. Fundacja działa w ramach projektów m.in.„Dentysta w Afryce”, „Kardiolog w Afryce”, „Oczy Afryki”, „Położna w Afryce” i „Protetyk słuchu w Afryce”. Wolontariusze działający w imieniu Fundacji diagnozują i leczą pacjentów tam, gdzie brakuje dostępu do nowoczesnej medycyny.

Nagrody naukowe, artystyczne i sportowe

Podczas uroczystej sesji rady miasta wręczono też prestiżowe nagrody naukowe, artystyczne i sportowe. Przyznają je kapituły, w których skład wchodzą wybitni eksperci różnych specjalności. W ten sposób Miasto Poznań pragnie wyróżnić laureatki i laureatów za osiągnięcia w dziedzinach, które są istotne dla jego rozwoju.

  • Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania – Krzesimir Dębski,
  • Laureat Nagrody Naukowej Miasta Poznania – dr hab. n. med. Małgorzata Dawidowska, prof. IGC PAN,
  • Laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania – Karolina Naja
  • Laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania – Tadeusz Osik (trener).

Zobacz zdjęcia:

fot. Łukasz Gdak
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału