Badmintoniści z naszego regionu z medalami na prestiżowych zawodach

We wrześniu br. w naszym kraju odbyły się dwa duże badmintonowe turnieje – mistrzostwa Europy do lat 15 oraz Polish International 2024 presented by Victor. Z obu tych prestiżowych imprez medale przywieźli badmintoniści z naszego regionu.

Złoto Wiktorii Kaletki

W dniach 11-14 września w Suwałkach odbywały się mistrzostwa Europy do lat 15. Wiktoria Kaletka z Imielinia (reprezentująca AZS Katowice) zdobyła tam złoty medal, pokonując w finale Ukrainkę Warwarę Papereżaj 2:0 (21:16, 21:14).

Wiktoria Kaletka w turnieju singlistek rozegrała sześć spotkań. By znaleźć się w finale, musiała pokonać kolejno Finkę, Czeszkę, Ukrainkę, Dunkę i Hiszpankę, a wśród nich nie brakowało zawodniczek wyżej rozstawionych od imielinianki. Takimi były choćby Pavlina Hermannova (16), Jelizawieta Husarenka (2) czy Maria Garcia (4). Polka startowała bez rozstawienia.

Wiktoria Kaletka z trenerem Szymonem Kostką; fot. arch. Sz. Kostki

Dla podopiecznej trenera Szymona Kostki pierwsze dwa spotkania były prostą, dwusetową przeprawą, w której rywalki w ani jednym secie nie zdobyły dwucyfrowej ilości punktów. Schody zaczęły się w trzeciej rundzie, jednak i Ukrainkę Husarenkę Polka pokonała w dwóch setach. Z Dunką Simone Aoki Pihl nasza reprezentantka wygrała 2:1, przegrywając drugiego seta do 11.

W półfinale, po wyrównanym pojedynku, pokonała Marię Garcię również 2:0, po czym w finale stanęła naprzeciw Warwary Papereżaj. Finał rozpoczął się od bardzo dobrej gry Kaletki, która kontrolowała przebieg meczu. Jej rywalka próbowała gonić wynik, ale pierwsza odsłona zakończyła się pewnym zwycięstwem Polki. Gdy wydawało się, iż w drugim secie Ukrainka jest w stanie wyjść na prowadzenie i wygrać, reprezentantka Polski zyskała kilka punktów przewagi, której nie oddała do końca, zapewniając sobie kilka lotek meczowych. Wykorzystała trzecią i została mistrzynią Starego Kontynentu.

Wiktoria Kaletka startowała w turnieju także w rywalizacji deblowej, w której grała razem z Zuzanną Zemlą. Polki odpadły w ćwierćfinale, przegrywając wyraźnie w dwóch setach z Ukrainkami – wspomnianą Warwarą Papereżaj i jej koleżanką Ahatą Rysztowską.

Złoto Kornelii Marczak

W dniach 19-22 września w Lublinie odbywały się zawody Polish International 2024 presented by Victor. To drugi najważniejszy, międzynarodowy turniej rozgrywany w naszym kraju po Polish Open. Organizowany jest od 2012 r. i jest drugim szczeblem turniejowym w hierarchii europejskich rozgrywek.

Kornelia Marczak; fot. UKS Plesbad Pszczyna

W tym turnieju złoty medal wywalczyła zawodniczka UKS Plesbad Pszczyna Kornelia Marczak. 27-latka okazała się najlepsza w turnieju deblistek, gdzie grała razem z inną reprezentantką Polski elity Pauliną Hankiewicz (ABRM Warszawa). Duet rozstawiony z numerem 1 w finale pokonał inne reprezentantki kraju, czyli Wiktorię Dąbczyńską i Zuzannę Jankowską 2:1 (21:18, 11:21, 21:14).

Brąz Darii Zimnol, Julii Pławeckiej i Jakuba Melaniuka

W tym samym turnieju (Polish International 2024) trzecie miejsce wywalczyła klubowa koleżanka Kornelii Marczak – Daria Zimnol, która razem z Anastazją Chomicz (SKB Suwałki) uległy w półfinale Dąbczyńskiej i Jankowskiej 0:2 (18:21, 18:21).

Z brązu cieszą się także Julia Pławecka (UKS Plesbad Pszczyna) i Jakub Melaniuk (Unia Bieruń). Pszczyńsko-bieruński mikst uległ w półfinale irlandzkiej parze Joshua Magee i Moya Ryan 0:2 (20:22, 11:21).