Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce realizujących od lutego program rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu po wypadku. Na realizację zadania podpisano dwuletnią umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Od początku lutego trwa pierwszy turnus, którego koszty pokrywa ZUS. Jednorazowo placówka może przyjąć na 24-dniową rehabilitację 20 osób aktywnych zawodowo, którym z powodu choroby lub urazu grozi utrata umiejętności pracy.
– To jest przede wszystkim rehabilitacja dla osób w tak zwanym wieku produkcyjnym, które po okresie leczenia są w stanie wrócić do pracy. Są to głównie osoby z dysfunkcjami ruchu po różnego rodzaju urazach i wypadkach. Mają oni pewne działania rozszerzone o holistyczne podejście do leczenia. Oprócz samych zabiegów fizjoterapeutycznych, konsultacji lekarskich, opieki pielęgniarskiej w programie dla nich przewidziano wizyty u psychologa, dietetyka, a także zajęcia edukacyjne dotyczące ich sfery zdrowotnej – informuje Grzegorz Skiba, kierownik działu fizjoterapii Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.
– Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie umiejętności pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia. Na leczenie do ośrodka w Korfantowie będą kierowane osoby po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego, po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych, po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym oraz wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego – tłumaczy Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS województwa opolskiego.
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Po wydaniu takiego orzeczenia, ubezpieczony otrzyma zawiadomienie o skierowaniu wraz z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji. W razie potrzeby, po uzyskaniu zgody ZUS, ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może wydłużyć lub skrócić okres rehabilitacji.
Szczegółowe informacje na temat warunków korzystania z programu znajdują się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.
Sebastian Szczurek, Grzegorz Skiba:
Dłuższa relacja:
Sebastian Szczurek, Grzegorz Skiba:
autor: Anna Kurc