5,6 mln zł kosztowało 10 nowych karetek, które kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku. W środę oddano je do użytku. Zastąpią starsze, wysłużone ambulanse
Pogotowie ratunkowe w Białymstoku jest jedną z trzech takich stacji w województwie podlaskim. Swoją opieką obejmuje ponad 720 tys. mieszkańców z kilku powiatów województwa.
W systemie ratownictwa WSPR w Białymstoku jest 28 zespołów ratownictwa medycznego, 36 ambulansów (jest rezerwa), karetka neonatologiczna i karetki transportowe – poinformował PAP wicedyrektor WSPR w Białymstoku dr Mirosław Rybałtowski. W ostatnim czasie pogotowiu przybyła m.in. karetka w Hajnówce. Dodał, iż rocznie jest ok. 45-50 tys. wyjazdów do pacjentów, co daje ok. 140-150 dziennie.
Nowe ambulanse na bazie samochodów Renault Master są wyposażone m.in. w nosze, transporter do noszy i krzesło kardiologiczne – poinformował Rybałtowski. Dodał, iż w najbliższych dniach karetki zyskają także m.in. defibrylatory, respiratory, pompy infuzyjne i leki. Można do nich przełożyć także sprzęt z innych karetek.
Rybałtowski poinformował, iż w ostatnich pięciu latach stacja pogotowia w Białymstoku kupiła 34 nowe ambulanse. Za każdym razem zastępują najbardziej wysłużony tabor, aby najstarsze karetki nie miały więcej niż 5 lat i powyżej 200 tys. km przebiegu. Dodał, iż po ostatniej wymianie karetek średni wiek karetki w stacji będzie wynosił 3 lata.
Rybałtowski podkreślił, iż tabor trzeba sukcesywnie wymieniać, aby był sprawny i bezpiecznie służył zespołom ratownictwa do wykonywania codziennych wezwań do pacjentów.
„Dbamy o to, żeby nasi ratownicy bezpiecznie i pewnie dojechali do pacjenta w sytuacji zagrożenia życia, ale też bezpiecznie z tym pacjentem dojechali do szpitala.
Nowe karetki będą wykorzystywane w Białymstoku, Jeżewie Starym i w Dąbrowie Białostockiej, gdzie były najbardziej wyeksploatowane pojazdy.
Dyrektor WSPR Bogdan Kalicki poinformował, iż najważniejszy w pogotowiu jest personel medyczny – wciąż brakuje lekarzy – ale muszą mieć dobry, pewny sprzęt, aby bezpiecznie wykonywać swoją pracę, a głównym sprzętem są ambulanse.
Białostocka WSPR rozpoczęła budowę podstacji w Łapach. To jedno z miejsc stacjonowania karetek i ich załóg. Na swoim terenie działania pogotowie ma ok. 20 takich miejsc, z których większość jest wynajmowana. (PAP)