Na ten moment wszyscy czekaliśmy. Już w najbliższy piątek mieszkańcy będą mogli pluskać się w basenach najnowocześniejszego kąpieliska w regionie. Wybudowana przed niespełna 90 laty Panorama po wszechstronnej modernizacji stała się wymarzonym miejscem do spędzenia wakacji, pełnym wodnych (i nie tylko!) atrakcji, które pokochają całe rodziny. Pierwszego dnia będzie tuż można zawitać za symboliczną złotówkę!
– Mieszkańcy czekali na tę chwilę z wytęsknieniem, bo nie zliczę, ile mieliśmy pytań w sprawie otwarcia Panoramy. To pokazuje, jak istotny dla nich jest ten historyczny obiekt, wybudowany w 1936 roku. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, iż prace udało się wykonać w terminie i możemy na początku lata zaprosić mieszkańców Bielska-Białej, całego regionu i turystów do tego, by nas odwiedzili. Gwarantuję, iż wspaniale spędzą tu czas – mówi Sebastian Wyszyński, dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Wielkie otwarcie mieszczącej się przy ul. Marii Konopnickiej Panoramy zaplanowano na piątek, 30 czerwca, o godz. 9.00. – Zależy nam, by jak najwięcej mieszkańców mogło się przekonać, jak zmieniła się tak lubiana przez nich pływalnia. Dlatego tego dnia bilet będzie kosztował symboliczną złotówkę. Dzięki zaangażowaniu wykonawcy tej inwestycji, udało się nam przygotować na ten dzień liczne atrakcje sportowo-rekreacyjne. Będą konkursy z nagrodami, w tym bardzo ciekawy, który przeprowadzimy z naszym partnerem Grupą Korczyk, gadżety, zjazd na czas na zjeżdżalni, zajęcia wodnego aerobiku i zumby, zmagania w siatkówkę plażową i tenisa stołowego – wylicza Edyta Bizukojć, kierownik działu marketingu w BBOSiRze. – Załoga BBOSiR-u udostępni też gościom cały parking, by jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać. Jednak wszyscy wiemy, iż ten obiekt mieści się w tak zurbanizowanej części miasta, iż wszyscy chętni tu nie zaparkują. I w piątek, i w każdy inny dzień polecamy więc korzystanie z autobusów miejskich czy rowerów, dla których przygotowaliśmy nowe miejsce parkingowe – uzupełnia Sebastian Wyszyński.
Dzień wcześniej, w czwartek, odbędzie się symboliczna uroczystość otwarcia pływalni, połączona z jej odbiorem i formalnym oddaniem do użytku. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele władz Bielska-Białej z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i media. Jacek Kachel opowie wtedy o historii tej wodnej perły. – Pozostały nam ostatnie czynności, takie jak odbiory techniczne, kontrola jakości wody, zabezpieczenie obiektu przez jego obsługę i ratowników oraz zadbanie o czystość. W momencie piątkowego otwarcia dla mieszkańców wszystko już będzie dopięte na ostatni guzik – przybliża dyrektor BBOSiR-u.
Modernizacja kąpieliska została zrealizowana przez konsorcjum firm Intravi i Berndorf Bäderbau. Pierwsza firma, z Bielska-Białej, prowadziła inwestycję w charakterze generalnego wykonawcy, bowiem ma ogromne doświadczenie w wykonawstwie obiektów przemysłowych, usługowych i wielorodzinnych kompleksów mieszkaniowych, a także obiektów użyteczności publicznej o charakterze medycznym, sportowym i kulturalnym. Firma Berndorf Bäderbau, mająca korzenie austriackie, w Polsce działa od 2002 roku. Posiada w swoim portfolio ponad tysiąc niecek basenowych ze stali nierdzewnej zrealizowanych na terenie całego kraju w obiektach miejskich, hotelowych, terapeutycznych, prywatnych oraz termalnych.
Odnowione kosztem nieco ponad 50 mln zł kąpielisko miejskie to przepiękny obiekt stworzony dla najbardziej wymagających klientów rekreacji i sportów wodnych. Każdy z nich znajdzie coś dla siebie. Baseny podzielone są na dwie części: sportową i rekreacyjną. W części sportowej znajdują się basen do skoków z trampoliną, 10-torowy basen pływacki o długości 25 metrów oraz basen do nauki pływania. Część rekreacyjna oferuje brodzik dla małych dzieci z atrakcjami tryskającymi wodą oraz duży basen rekreacyjny z wieloma urozmaiceniami, takimi jak ławki i leżanki z masażem powietrznym, rwąca rzeka, masaże ścienne, kaskady wodne, fontanny, grzybek, czasza wodna, siatki wspinaczkowe czy boisko do gry w koszykówkę. Dodatkowo dla najmłodszych użytkowników przygotowano tzw. wodny plac zabaw. Rzecz jasna, nie brakuje zjeżdżali, i to aż 42-metrowej. Łączna powierzchnia obiektu to aż 29 tys. m kw., a powierzchnia niecek – aż 3 tys. m kw.
– Wykonawca spisał się pod każdym względem. I dotrzymał terminu, i wybudował obiekt doskonałej jakości. Teraz to historyczne miejsce jest nowoczesne, wygodne, bezpieczne i piękne. Jednocześnie możemy tu gościć 2 750 osób. Wsłuchując się w uwagi mieszkańców, skupiliśmy się także na odpowiednim zarządzaniu pływalnią. Postawiliśmy na skrócenie kolejek, uruchamiając sprzedaż biletów przez internet i wprowadzając do użytku dwa biletomaty, zlokalizowane przy wejściu. Dla tradycjonalistów pozostaną otwarte okienka kasowe. Bezpieczeństwa będą tu strzegli doświadczeni ratownicy sprawdzonego Beskidzkiego WOPR-u. Mimo inflacji, utrzymaliśmy stary cennik. Ceny są identyczne, jak na pływalni Start. Żeby obiekt przyciągał mieszkańców przez okrągły tydzień, wprowadziliśmy niższe ceny za bilety w dni robocze i po godz. 16.00. Honorujemy liczne zniżki, w tym dla seniorów i użytkowników programu Rodzina+. Zachęcamy ponadto do zakupu karnetów, obowiązujących na wszystkich naszych basenach i sztucznym lodowisku, co obniża koszty i przyspiesza obsługę – objaśnia Sebastian Wyszyński.
– Co więcej, spełniając oczekiwania mieszkańców zadbaliśmy o to, aby w weekendy odbywały się tu różne zabawy i zajęcia, a na dodatek nie będzie brakowało większych imprez. Jak przed modernizacją, kąpielisko ma mnóstwo terenu do wypoczynku wokół basenów, także częściowo w cieniu drzew, a będzie można wypożyczyć wygodne leżaki. Jesteśmy ciekawi reakcji mieszkańców na te zmiany i czekamy na ich kolejne propozycje i uwagi, bo zależy nam, by każde odwiedziny Panoramy były dla nich w pełni satysfakcjonujące – zapewnia Edyta Bizukojć.
Nie udało się – przynajmniej na razie – spełnić próśb części mieszkańców o to, by umożliwić skoki do wody z zabytkowej wieży. Od momentu zamknięcia pływalni w 2019 roku przed planowaną modernizacją, jej oddanie do użytku stało się niemożliwe. To kwestia zawiłych przepisów i procedur, a kluczowa była tu negatywna opinia pozyskana przez projektanta od Polskiego Związku Pływackiego. Jednak BBOSiR i ratusz nie składają broni, chcąc pokonać formalne przeszkody. realizowane są prace koncepcyjne, a przed nami jeszcze konieczność pozyskania ekspertyz i wykonania projektu, by móc myśleć o wykorzystaniu wieży (poziomów 3 i 5 metrów) do tego, do czego w końcu jest przeznaczona.
– Gdy wybudowano Panoramę w 1936 roku, była obiektem, który wyznaczał standardy i zachwycał. Po jego modernizacji mamy powtórkę z historii, bowiem dziś pływalnia to prawdziwe centrum rekreacji, sportu i rozrywki dla całych rodzin. Panoramę – o czym jestem przekonany – wszyscy pokochają na nowo – mówi dyrektor BBOSiR-u. – Tym samym nasza letnia oferta jest ze wszech miar kompleksowa. To dwie odkryte pływalnie, kryty Troclik, a do tego ogromny cykl imprez w ramach „Lata w mieście”. Gorąco zapraszamy do spędzenia tych wakacji z BBOSiR-em – dodaje kierownik marketingu.