Brazylijski sopranista Bruno de Sá wzbudził zachwyt podczas 25. Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

5 miesięcy temu

W dolnośląskiej perle architektury, jaką jest zabytkowy Kościół Pokoju w Świdnicy, uroczyście zainaugurowano jubileuszowy Festiwal Bachowski. Mija już ćwierć wieku święta muzyki klasycznej każdego roku licznie przyciągającego melomanów. Świętowanie srebrnej rocznicy rozpoczął wspaniały koncert brazylijskiego śpiewaka Bruno de Sá. Młody artysta swoim zjawiskowym męskim sopranem wzbudził zachwyt publiczności. Towarzyszyła mu doskonała w każdym brzmieniu Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

Wnętrza barokowego Kościoła Pokoju w Świdnicy wypełniła muzyka równie szlachetna jak sam drewniany sakralny zabytek. Dla licznie przybyłych melomanów i pasjonatów pięknych brzmień zaśpiewał obdarzony zjawiskowym głosem pochodzący z Brazylii – Bruno de Sá. Młody, utalentowany sopranista z wirtuozerią i wielką wrażliwością wykonał arie Mozarta, Glucka i Picciniego. Towarzyszyła mu doskonała muzyka zagrana przez wspaniałych instrumentalistów z Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. To był zachwycający występ nieustannie nagradzany owacjami.

Tym nadzwyczajnym koncertem uroczyście zainaugurowano XXV Festiwal Bachowski. – Kiedy festiwal rozpoczynał się 25 lat temu, nikt nie spodziewał się, iż stanie się imprezą tak prestiżową, tak wspaniałą pod względem artystycznym i taką, w której odbiorcy muzyki – zarówno wytrawni koneserzy, jak i słuchający muzyki klasycznej od czasu do czasu, będą tak liczną widownią – mówiła na oficjalnym otwarciu wydarzenia prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Hasło tegorocznej edycji to: „Hymn dla wielkiego miasta” znakomitego, współczesnego, światowej klasy Estończyka Arvo Pärta. Motto nawiązuje do jednego z jego utworów. Kompozytor powiedział kiedyś takie piękne słowa: „Cisza jest moją wewnętrzną pauzą, dzięki której znajduję się blisko Boga”. Festiwal to niesłychane nasycenie, intensywność i dynamika koncertów. Będziecie tego państwo doświadczać, ale festiwal to także nawiązanie do kantat bachowskich i stąd nabożeństwa kantatowe [red. zawarte także w festiwalowym programie], które są[…] okazją do ciszy, namysłu, rozważania. To bycie blisko Boga – dodał gospodarz świdnickiego Kościoła Pokoju biskup Waldemar Pytel.

1 z 54

W tym roku miłośnicy muzyki poważnej będą mieli okazję uczestniczyć w ponad 20 festiwalowych koncertach. Znakomitych instrumentalistów i śpiewaków będzie można usłyszeć zarówno w zabytkowych obiektach skarlanych, ale też w innych mniej oczywistych miejscach, jak chociażby dworzec kolejowy czy areszt śledczy. Muzyczne wydarzenia nie ograniczą się jedynie do Świdnicy. Pojawią się także w innych okolicznych miejscowościach. Jakich koncertów możemy spodziewać się w ten weekend?

XXV FESTIWAL BACHOWSKI – PROGRAM:

20.07 sobota

Pożarzysko | kościół 11:00
Álvaro Iborra Jiménez & Friends / Mozart

Świdnica | Kościół Pokoju 18:00
Akademia Bachowska / kantaty 153 & 61

Świdnica | Kościół Pokoju 20:00
Marcin Masecki / Beethoven: 3 ostatnie sonaty

21.07 niedziela

Świdnica | Kościół Pokoju 10:00
nabożeństwo kantatowe / Akademia Bachowska

Michałkowa | kościół św. Anny 12:30
Monika Hartmann • Natalia Olczak / Vivaldi Corrette Platti

Świdnica | Kościół Pokoju 14:00
Bach dla dzieci → próby otwarte

Świdnica | Kościół Pokoju 19:00
Marcin Masecki & Friends / Mozart Beethoven: Kwintety

Niedźwiedzica | kościół 21:30
Justin Taylor / Bach & L’Italie

Ze szczegółowym programem można zapoznać się artykule „XXV Festiwal Bachowski […] W Świdnicy usłyszymy wybitnych śpiewaków i wyjątkowy repertuar [PROGRAM]”, a także na stronie: www.bach.pl

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Idź do oryginalnego materiału