Zgodnie z zapowiedziami po tym, jak 25 września br. Wojewoda Mazowiecki zezwolił na realizację inwestycji drogowej, w tym zatwierdził projekt budowlany, oznaczony jako załącznik nr 1 do decyzji, widać ruch na terenie budowy pułtuskiej obwodnicy.
Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, iż rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A adekwatnie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.
CYTAT z moto.infor.pl art. Kuby Brzezińskiego z 26 września 2023Obwodnica Pułtuska powstaje w ramach Rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Projektowana obwodnica Pułtuska jest całkowicie zlokalizowana w województwie mazowieckim, powiecie pułtuskim w obrębie gminy wiejskiej Pokrzywnica i gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Początek obwodnicy zlokalizowano na istniejącej drodze krajowej nr 61 w km ok. 52+700 w miejscowości Łubienica Superunki położonej na południe od Pułtuska, następnie ominie miasto od strony zachodniej i włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 61 w km ok. 69+170, w miejscowości Lipa położonej na północ od miasta.
Obiekty inżynierskie
4 mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt dużych,
2 wiadukty w ciągu obwodnicy,
8 wiaduktów drogowych,
1 przejście dla zwierząt średnich zintegrowane z ciekiem,
1 kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą,
6 przepustów dla płazów,
budowa przepustów pod obwodnicą, łącznicami i innymi drogami.
Więcej na ten temat przeczytasz również w artykule moto.infor.pl – kliknij
Podobnie jak w przypadku większości obwodnic, jakie mają powstać w ramach programu 100 obwodnic, również ta znajdująca się w Pułtusku ma spełnić określone zadanie. Wśród nich można wskazać:
- wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza teren miasta – w tej chwili odbywa się on drogami krajowymi o numerach 61 oraz 57. Zmniejszenie ruchu tranzytowego na terenie Pułtuska wpłynie korzystnie na ruch w mieście, a co za tym idzie – sprawi, iż przejazd lokalny będzie odbywał się zdecydowanie szybciej;
- zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta – jest ono bezpośrednio powiązane ze zmniejszeniem ruchu tranzytowego w mieście. Dzięki ograniczeniu ilości pojazdów przejeżdżających na co dzień przez teren Pułtuska, zarówno odsetek wypadków komunikacyjnych, jak również tych z udziałem pieszych, ma szansę realnie zmaleć;
- poprawa jakości przejazdów dalekobieżnych – wśród zalet, jakie można wskazać w ramach budowy obwodnicy, jest również zdecydowanie wyższy komfort, a także bezpieczeństwo dla przejazdów dalekobieżnych. Możliwość ominięcia Pułtuska sprawia, iż trasa jest zdecydowanie szybsza, a dodatkowo – ryzyko wypadku na trasie obwodnicy jest dużo mniejsze niż w przypadku przejazdu przez miasto;
- poprawa stanu powietrza w mieście – dzięki ograniczeniu ruchu na terenie miasta, a także poprawie przepustowości komunikacji miejskiej – możliwe jest zachowanie wymagań ochrony środowiska. Dodatkowo, lepsza jakość powietrza, szczególnie w okresie zimowym, wpłynie korzystnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców.
Opr. na podstawie www.gov.pl/ GDDKiA / moto.infor.pl /100 obwodnic.pl