Budżet Bydgoszczy 2025. Co planuje ratusz? [LISTA INWESTYCJI + KWOTY]

1 tydzień temu

Znamy projekt budżetu miasta na 2025 rok. Jakie kwoty zostaną przeznaczone na inwestycje?

Według projektu dochody miasta w 2025 roku mają wynieść 3,4 miliarda złotych, a wydatki – 3,8 miliarda. Kumulacja inwestycji – zarówno tych planowanych, jak i kontynuowanych ma sprawić, iż wydatki na nie sięgną 962 milionów złotych. Tu jednak trzeba postawić gwiazdkę: tak jak co roku, w budżecie znajdą się środki zapisane na zadania, które się nie rozpoczną bądź przedłużą. – Mimo to muszę wpisać płatność do budżetu – mówił na wczorajszej konferencji prasowej skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. Poznajmy zatem szczegóły kluczowych zadań.

Na transport i łączność ratusz chce przeznaczyć 368 milionów złotych (w tym roku plan zakładał 337 milionów wydatków). Na komunikację miejską ma trafić 293 miliony (w trwającym roku – 267 milionów), jednak kwoty na obsługę linii zmieniły się nieznacznie (158 milionów na autobusy i 94 miliony na tramwaje). Resztę pochłoną pozostałe zadania, m.in. obsługa techniczna tramwajów i wykonanie audytu komunikacji publicznej za 450 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o wydatki majątkowe, najwięcej pieniędzy w dziale transport i łączność – 264 miliony złotych łącznie – trafi na zakup 36 nowych tramwajów z Pesy; miasto będzie miało na ten cel fundusze unijne. 71 milionów trafi na kontynuację remontu zajezdni tramwajowej przy Toruńskiej (65 milionów to kwota, którą obiecał poprzedni rząd w ramach Polskiego Ładu), a 77 – na remont torowiska wzdłuż Toruńskiej obok zajezdni. Ponadto, sześć milionów pochłonie rozpoczęta przebudowa torowiska na Toruńskiej od ronda do Spokojnej, a 17,9 – od zajezdni w stronę Stomilu.

5 milionów złotych – to kwota przeznaczona na przygotowanie budowy torowiska na Szwederowie (w 2025 roku mamy poznać wykonawcę inwestycji). O trzy miliony mniej trafi na przygotowania do przebudowy pętli Las Gdański (w nowym roku mamy poznać wykonawcę również tego zadania). Milion złotych trafi na wykonanie projektu nowych linii tramwajowych – rondo Fordońskie – Chodkiewicza i Gdańska – Rycerska przez Bocianowo.

Na drogi publiczne z budżetu ma trafić 36 milionów (wzrost o 4 miliony w stosunku do obecnego roku). Zaplanowano je na opłaty za odprowadzenie wód opadowych, utrzymanie sygnalizacji, cząstkowe remonty dróg czy prace awaryjno-utrzymaniowe mostów w kwocie 1,7 miliona, w ramach których planowane jest wykonanie ekspertyz technicznych, pomiarów geodezyjnych oraz prac konserwacyjnych i naprawczych na obiektach.

Inwestycje drogowe to łączny wydatek 85 milionów złotych, z czego:

  • 1,6 miliona zapisano na budowę nowych dróg wzdłuż Akademii Muzycznej
  • 13 milionów na wymianę nawierzchni, remonty chodników, budowę parkingu wzdłuż Matki Teresy z Kalkuty, przebudowę Inowrocławskiej we współpracy z MWiK
  • 3,9 na przygotowania do przebudowy mostów i wiaduktów (dokończenie prac nad projektem przebudowy mostów w ciągu Biwakowej, Toruńskiej – w rejonie toru regatowego – i wiaduktu drogowego przy stacji Bydgoszcz Fordon), wzmocnienie wiaduktu wzdłuż Szubińskiej czy przetarg na przygotowanie dokumentacji przebudowy wiaduktów w ciągu ulicy Wulffa i przebudowy Mostu Bernardyńskiego
  • 20 milionów na przebudowę ulicy Nakielskiej: ratusz zakłada, iż w przyszłym roku uda się zakończyć prace projektowe na odcinku Bronikowskiego – Lisia i rozpocząć uzyskiwanie pozwoleń oraz wypłacić odszkodowania dla właścicieli działek przeznaczonych pod inwestycje. Prac budowlanych należy zatem spodziewać się dopiero w 2026 roku
  • 3,5 miliona trafi na doświetlenie przejść dla pieszych i budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Fordońskiej i Brzechwy
  • 5 milionów trafi na dokończenie projektowania trasy W-Z wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
  • 52 tysiące zaplanowano na uzyskanie pozwolenia na budowę pomostu nad rzeką Flis
  • 750 tysięcy złotych trafi m.in. na modernizacja przystanku Fordońska/Bałtycka oraz też na sygnalizację Fordońska/Brzechwy
  • 2,2 miliona na dalsze projektowanie ciągu rowerowego Bartodzieje – Śródmieście
  • 7 milionów na budowę kładki przy Sudeckiej; 6,3 miliona na budowę drogi rowerowej wzdłuż Sudeckiej i Wyzwolenia, 2,2 miliona na przygotowanie budowy drogi rowerowej Wyzwolenia (od Sudeckiej do granic miasta) a 425 tysięcy na realizację DDR wzdłuż Kieleckiej w trybie „zaprojektuj i wybuduj”
  • 11 milionów na budowę dróg dla rowerów wzdłuż Sułkowskiego
  • 3,3 miliona na zaprojektowanie przebudowy wiaduktu tramwajowego w ciągu Wojska Polskiego
  • milion złotych łącznie na projekty dróg dla rowerów wzdłuż Kolbego (kontynuacja do granic miasta) i Pod Skarpą (Zamczysko – granica miasta)
  • 6,4 miliona pochłonie przebudowa ulic w przemysłowej części Osowej Góry: Podmiejskiej, Srebrnej i Ołowianej (jako pierwsze mają być realizowane Podmiejska i Srebrna)
  • na budowę przystanków na Twardzickiego przy Bołtucia zarezerwowano 800 tysięcy złotych

O 2 miliony mniej niż w roku obecnym trafi na utwardzanie gruntówek. Za 29 milionów miasto zamierza realizować zaległe roboty na Gradowej, Gościeradzkiej i Bortnowskiego, a także roboty na Maciejowickiej, Krzywej, Kotwicowej i Podleśnej. Ażury i ekokostka pojawią się natomiast na ulicach Prądy, Akacjowej, Owocowej, Złotej, Gniewkowskiej, Tuwima i kolejnych „w zależności od rozstrzygnięć przetargowych”. W planach na rozpoczęcie projektowania są ulice Harcerskiej, Przyczółek, Noteckiej. Prawie 30 milionów środki trafią też na 25/75.

W projekcie na 2025 rok zaplanowano 1,5 miliona złotych na utrzymanie systemu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w niezmienionej liczbie stacji i rowerów (odpowiednio 53 i 380) – to tyle samo, co w tym roku.

Inwestycje w kulturę, sport i szkolnictwo

Zacznijmy od środków na projekty, koncepcje i dokumentacje: w przyszłym roku ratusz planuje zakończyć prace nad tymi aspektami obiecywanej inwestycji – budowy basenu rehabilitacyjnego przy Jesionowej (Zespół Szkół Specjalnych nr 30); w projekcie budżetu zapowiedziano choćby ogłoszenie przetargu na ten cel. Przygotowania do tej inwestycji pochłoną 700 tysięcy złotych, a do modernizacji całej placówki – 1,5 miliona. Przygotowania do przekształcenia dawnego gimnazjum przy Kościuszki 37a na przedszkole to koszt 200 tysięcy złotych.

5,8 miliona pochłonie modernizacja sześciu bydgoskich „Orlików”, a kontynuacja budowy Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy Kaplicznej – 13,4. Cztery miliony zapisano na budowę nowego żłobka na Bartodziejach finansowanego głównie z KPO. W 2025 ma rozpocząć się budowa nowego PSZOK-u przy Kieleckiej oraz dostawa trzech mobilnych punktów zbierania odpadów selektywnych i montaż 60 pojemników na elektroodpady (łączna kwota na ten cel to 5,7 miliona).

Wśród „zielonych” inwestycji przewidziano 1,4 miliona na kontynuację rewitalizacji parku Witosa, 8,4 miliona na wymianę źródeł ogrzewania, 3,3 na dokumentację termomodernizacji 18 budynków (w tym oświatowych), a 18 – na termomodernizację placówek. Zakłada się również wymianę 2500 lamp sodowych na lampy LED i inne zadania związane z oświetleniem na łączną sumę 12,6 miliona. Półtora miliona trafi na przebudowę wybiegu rysia europejskiego w myślęcińskim zoo.

Sporo środków trafi na kontynuację zadań: opóźnioną modernizację placu Wolności (7,8 miliona), 25 miliona na rewitalizację bulwarów między Krakowską a mostem Pomorskim z zapowiedzią przyszłorocznego startu inwestycji (dwa miliony przewidziano na projektowanie odcinka most Pomorski – most Kazimierza Wielkiego), 19 milionów na zadania z BBO, 27 na budowę czwartego kręgu Opery Nova, prawie trzy miliony na dokończenie przebudowy Teatru Polskiego i osiem milionów na dalsze prace w Młynach Rothera.

10 milionów ma trafić na przygotowania do adekwatnej modernizacji kolejnej części stadionu Polonii i prace nad odwodnieniem i oświetleniem. 62 miliony trafią natomiast na realizację hali lekkoatletycznej i strzelectwa na Zawiszy. Na koncepcje przyszłych inwestycji zapisano 1,6 miliona – środki mogą trafić na projekt przebudowy torów w rejonie Babiej Wsi i słynnej „dziury w ziemi” oraz oczekiwanej przebudowy torowiska na Jagiellońskiej, a także na koncepcje placu Teatralnego czy pływających pomostów cumowniczych w Starym Fordonie.

Najważniejsze inwestycje miejskich spółek to: budowa biogazowni Pronatury (56 miliona złotych w budżecie na 2025 rok), kontynuacja przebudowy kanalizacji deszczowej przez MWiK (36 milionów), planowany zakup 11 autobusów elektrycznych przez MZK (66 milionów to kwota oczekiwanej dotacji na ten cel), przebudowa placów zabaw przy Janosika i Bora-Komorowskiego przez ADM (123 tysiące), dokończenie budowy 127 mieszkań przy Zygmunta Augusta/Rycerskiej i rozpoczęcie budowy dwóch budynków przy Posłusznego w Fordonie i dwóch przy Rycerskiej + opracowanie projektu remontu budynków pokoszarowych przy Pomorskiej przez BTBS (łączna kwota 56 milionów), budowa sieci CO na Sienkiewicza i Marcinkowskiego przez KPEC (7,3 miliona) oraz przebudowa ulicy Grzybowej na zlecenie BPPT (7,3 miliona).

Idź do oryginalnego materiału