Co dzieje się z cenami mieszkań w Polsce? Nowe dane wskazują na znaczące zmiany na rynku. W grudniu ceny ofertowe na rynku wtórnym pozostały stabilne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. Wyjątek stanowiły Poznań i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, gdzie ceny spadły odpowiednio o 2% i 1%. To sygnał, iż sprzedający zaczęli ograniczać swoje oczekiwania.
Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Grudzień tradycyjnie przyniósł spowolnienie na rynku. W wielu miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, liczba ofert sprzedaży mieszkań spadła o kilkanaście procent. W skali kraju unikalnych ofert sprzedaży było o 6% mniej niż w listopadzie, ale jednocześnie o 21% więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Wzrost popytu na mieszkania z drugiej ręki jest trudny do jednoznacznej oceny, ponieważ część sprzedających mogła wycofać swoje oferty z powodu braku chętnych.
Jednym z głównych wyzwań dla sprzedających jest konkurencja ze strony deweloperów oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych. Wielu sprzedających czeka na poprawę sytuacji kredytowej, co może wpłynąć na dalszy rozwój rynku.
Rok 2024 przyniósł interesujące zmiany w strukturze cenowej mieszkań. Na przykład w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znacząco wzrósł udział mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za metr kwadratowy, podczas gdy udział lokali z cenami poniżej 9 tys. zł wyraźnie się zmniejszył. Na rynku pierwotnym liderem podwyżek cen mieszkań był Wrocław, gdzie ceny wzrosły o 12% rok do roku. Na rynku wtórnym największy wzrost również odnotowano w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Ceny mieszkań w Polsce pozostają tematem szeroko komentowanym. Czy obecne spowolnienie okaże się chwilowe? Czas pokaże, jak rynek odpowie na zmieniające się warunki.
Źródło: forsal.pl